Statystyka

Użytkowników: 5178
Artykułów: 1389
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19965874
Kapela Duklanie
Mix promujący płytę Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
 
Premiera płyty Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
       „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy” – premiera płyty „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy” - taki tytuł nosi pierwsza płyta zespołu obrzędowo-śpiewaczego „Szarotka-Duklanie” i kapeli ludowej „Duklanie” zawierająca zbiór kolęd i pastorałek zarówno tych współcześnie wykonywanych, jak i tych, które znane są jedynie w naszym regionie. Celem nagrania płyty było uwiecznienie dotychczasowej działalności zespołów działających przy Ośrodku Kultury w Dukli oraz promocja naszego rodzimego folkloru. cd1.jpg
   Pomysł nagrania płyty z kolędami i pastorałkami narodził się już pod koniec 2016 roku, kiedy to zespół „Szarotka-Duklanie” i kapela ludowa „Duklanie” przygotowywali się do sezonu kolędowego. Powstałe wówczas aranżacje kolęd i pastorałek zostały dopracowane pod względem muzycznym i wokalnym, tak by mogły znaleźć się na krążku. Sam proces związany z nagraniem płyty rozpoczęliśmy na początku 2017 roku kiedy to kapela ludowa postawiła pierwsze kroki w studiu, realizując przygotowane podkłady muzyczne. Pod opieką Jakuba Skibińskiego z „Jacob Sound Studio” w Jedliczu zrealizowaliśmy cały materiał muzyczny, do którego następnie zostały dograne wokale. Praca nad płytą była niemałym wyzwaniem dla obydwu zespołów. Dla wielu z nas było to pierwsze zetknięcie się z realiami jakie panują w profesjonalnym studiu nagraniowym, a same sesje były ciekawym i pouczającym doświadczeniem na naszej drodze artystycznej. W połowie września nadszedł wreszcie czas na miks i mastering kolęd i pastorałek oraz projektowanie okładki, a także samo wydanie płyty, które zostało powierzone firmie MEDIAPIXEL z Krakowa.

   Podsumowując, w nagraniu wzięło udział 19 członków zespołów działających przy Ośrodku Kultury w Dukli. Spędzili oni łącznie 15 godzin w studiu nagraniowym realizując materiał muzyczny, na który składa się 10 różnorodnych kolęd i pastorałek wraz z podkładami instrumentalnymi. Całoroczna praca została uwieńczona uroczystą premierą płyty, która odbyła się 17 grudnia i była połączona z dukielską wigilią, na którą jak co roku Ośrodek Kultury zaprosił wszystkich chętnych mieszkańców Gminy.

   W imieniu zespołu „Szarotka-Duklanie” i kapeli ludowej „Duklanie”, Ośrodek Kultury w Dukli składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Dukli – Andrzejowi Bytnarowi, za wsparcie w realizacji projektu. Zachęcamy do zapoznania się z efektami naszej pracy. Płyta są dostępne w Ośrodku Kultury w Dukli.

Jezusa Narodzonego

Dlaczeogo dzisiaj

Gore Gwiazda

Przylecieli Aniołkowie

Z nieba wysokiego

W ubogiej stajence

Narodził się w stajni 

Zornicka

Od wschodu słońca

A wczoraj z wieczora

 
Występ kapeli "Duklanie" Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2017wisniowaart.jpg
30 lipca nasza kapela ludowa „Duklanie” zaprezentowała się podczas XXVI Międzywojewódzkiego Spotkania kapel Ludowych w ramach 650-lecia wsi Niewodnej. Serdecznie dziękujemy organizatorowi Ośrodkowi Kultury w Wiśniowej za serdeczne przyjęcie i miłą atmosferę podczas uroczystości. 
Jarmark Berezniański na Ukrainie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
„Jarmark Berezniański” na Ukrainie
   16 lipca 2017 r. w Małym Bereznem na Ukrainie odbył się II festiwal rzemiosła i sztuki ludowej regionu Zakarpacia pod nazwą „Jarmark Berezniański”. Rodowód tej imprezy sięga jeszcze czasów cesarstwa austro-węgierskiego, kiedy to na organizowane wówczas targi przybywali ludzie z całego Zakarpacia i sąsiedniej Słowacji, by kupić produktu rolne, pyszne jedzenie oraz wyroby rękodzielników.
2017ukraina.jpg
   Na specjalne zaproszenie burmistrza Gminy Wielkie Berezne Jarosława Szukala, w wydarzeniu wzięła udział delegacja Gminy Dukla w składzie: Zastępca Burmistrza Dukli Elżbieta Wróbel i Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk-Faryj, a także kapela ludowa „Duklanie”. Oprócz reprezentantów z Polski do Małego Berezna przybyli również goście ze Słowacji.
   Festiwal rozpoczął korowód utworzony przez członków wszystkich zespołów folklorystycznych. Śpiewając i grając na instrumentach wykonawcy ludowi w dwóch grupach przemierzali ulice Małego Berezna. W centrum wsi, w obecności miejscowej społeczności oraz władz Gminy nastąpiło gościnne przyjęcie zespołów i zaproszonych gości chlebem i solą oraz symboliczne złączenie się w jedną paradę. Po przybyciu na miejscowy stadion burmistrz Gminy Wielkie Berezne oficjalnie otworzył Jarmark i powitał zaproszone delegacje zagraniczne. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć wystawę twórców ludowych Zakarpacia, spróbować regionalnych przysmaków oraz posłuchać występów lokalnych zespołów i zaproszonych grup folklorystycznych ze Słowacji i z Polski. Naszą kulturę muzyczną zaprezentowała kapela ludowa „Duklanie”, która wykonała utwory pochodzące z regionu krośnieńskiego m. in.: „Parobeczek”, „Rumpaj dyna”, „Żeby nie ta góra”, „Słoneczko na zachodzie” oraz piosenki ludowe znane i śpiewane w całej Polsce – „Chodziłem do Ciebie”, „Lipka”, „Takiego Janicka”. Kapela zagrała także dwa utwory zaczerpnięte z folkloru naszych sąsiadów – „Czom Ty ne pryszoł” i narodową pieśń ukraińską „Spodobałas meni”, które zostały zadedykowane organizatorom imprezy oraz zgromadzonej publiczności. W godzinach wieczornych odbyły się koncerty solistów i popularnych zespołów muzycznych, efektowny pokaz ognia oraz rozpalenie tradycyjnego ogniska w pobliżu rzeki.

   Występ kapeli „Duklanie” spodobał się nie tylko ukraińskiej społeczności lokalnej ale także oficjalnym delegacjom przybyłym na Jarmark, co zaowocowało zaproszeniami na „Festiwal Sztuki Bojów” w zachodniej Ukrainie oraz na „Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych” na Słowacji.

   Polska delegacja spotkała się z serdecznym i entuzjastycznym przyjęciem, a cały pobyt na Ukrainie przebiegał w miłej atmosferze. Wyjazd był okazją do podjęcia rozmów na temat dalszej współpracy pomiędzy partnerskimi Gminami, zapoznania się z kulturą ludową regionu Zakarpacia i nawiązania licznych kontaktów artystycznych. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w „Jarmarku Berezniańskim” będzie impulsem do nawiązania ścisłej relacji w obszarze kultury.

Katarzyna Błaż
 
Kolędy w Łękach Dukielskich Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2017koledy.jpg6 stycznia w Święto Trzech Króli w Łęk Dukielskich odbył się VIII Przegląd Kolęd i Pastorałek Powiatu Krośnieńskiego. Nowo powstała kapela ludowa „DUKLANIE” zaśpiewała dwie kolędy „Zornicka” i „Gore Gwiazda Jezusowi”. Oprócz kapeli „DUKLANIE” wystąpiło 18 zespołów. Po zakończeniu przeglądu zespoły otrzymały pamiątkowe dzwonki z tabliczkami wykonane przez rękodzielników. Oczywiście jak co roku wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek podczas którego wszystkie zespoły kolędowały. Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Krośnie, Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjne „Jedność”, Ośrodek Kultury w Dukli oraz parafia pw. NSPJ w Łękach Dukielskich.