Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5175
Artykułów: 1388
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19959474

Archiwum

wernisaż Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
   2016wernisazart.jpg W dniu 10 czerwca 2016 r. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dukla malowana pędzlem”. Wystawa jest wynikiem pleneru, który został zorganizowany po raz trzeci przez Ośrodek Kultury w Dukli w ramach kontynuacji projektu „Plener malarski artystów plastyków oraz warsztaty dla uzdolnionej młodzieży”, współfinansowanego przez Unię Europejską na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu małych projektów w ramach działania 413” Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju ”objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
   Podczas pięciu dni plenerowych malarze zmierzyli się z tematem „Dukli i okolic”, jej architektury, zabytków i krajobrazu. Każdy z twórców podszedł do danego zagadnienia indywidualnie i na swój własny sposób. W wyniku tego powstały prace różne w technikach malarskich jak i spojrzeniu artystycznym. W tym samy czasie odbyły się warsztaty dla uzdolnionych dzieci i młodzieży z naszej gminy. Zaproszeni malarze poprowadzili zajęcia, podczas których „młodzi artyści” mogli zmierzyć się z techniką graficzną monotypią. Kolejną poznaną techniką były pastele olejne, dzięki którym powstały prace mocne w kolorze i wyrazie artystycznym. Najmłodsza grupa dziecięca tworzyła przestrzenne,


kolorowe wycinanki. Dzieci i młodzież mogła skorzystać z wiedzy i z doświadczeń zaproszonych uczestników pleneru, rozwijać swoją wrażliwość artystyczną i spojrzenie na otaczający ich świat. Efektem powstałych prac malarskich jest wystawa poplenerowa, którą można oglądać do dnia 28 lipca 2016 roku w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej.

   Na tegoroczną edycję pleneru zaprosiliśmy następujących artystów malarzy:

Józef Franczak - współzałożyciel i pierwszy prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Władysława Gduli w Strzyżowie. Od roku 2004 członek Związku Polskich Artystów, Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Od 2005 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu. Tworzy w technice akrylowej, pasteli i akwareli. Jest laureatem konkursów akwareli w latach 2002–2009 oraz Nagrody Fundacji Krygowskich „Obraz, Rzeźba, Rysunek, Grafika roku 2009” w Rzeszowie.

Beata Szajna - jest absolwentką Szkoły Plastycznej im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jej ulubione techniki malarskie to: olej, akwarela i pastel. Rysunki wykonuje ołówkiem. Od kilkunastu lat jest projektantką Krośnieńskich Hut Szkła.

Renata Pelczar - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2013 r. jest członkiem Rady Programowej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Korczynie. Za swoją działalność społeczną i kulturalną uhonorowana została medalem „Zasłużony działacz kultury”, nadanym przez Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Dąbrowskiego w 2005 r. Wykonuje prace w technikach: olejnej, akwareli, pasteli olejnej oraz rysunki wykonane ołówkiem.

Iwona Jankowska - Kozak - od 2008 roku należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. Uczestniczyła w międzynarodowym projekcie „Sztuka bez granic”. Tworzy głownie w technikach: olejnej, akwareli i akrylu. Prowadziła warsztaty malarskie dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Nasza przeszłość jest naszą przyszłością” i „Sztuka młodego człowieka”. Współrealizowała polsko-ukraińskie plenery.

Maria Wiktoria Mostek - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie i Studium Pedagogicznego przy Politechnice Rzeszowskiej. Należy do Kobiecej Grupy Plastycznej „Droga” działającej w WDK w Rzeszowie. Uprawia malarstwo sztalugowe olejne i akrylowe, rysunek, akwarelę, pastele i techniki własne.

Małgorzata Patronik - w kierunku plastycznym zaczęła kształcić się w 2007 r. w sanockim BWA. Maluje w Klubie Plastyka ODK Puchatek w Sanoku. Brała udział w warsztatach malarskich w Otwartej Pracowni PWSZ w Sanoku w Zakładzie Edukacji Artystycznej. Maluje farbami olejnymi i suchymi pastelami: pejzaże, architekturę, martwą naturę i kwiaty. Pisze ikony tradycyjną metodą na desce temperą żółtkową. Zajmuje się rękodziełem artystycznym.

Wszyscy artyści posiadają w swoim dorobku wystawy indywidualne i zbiorowe, uczestniczą w warsztatach i plenerach malarskich, a ich prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności