Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5175
Artykułów: 1388
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19959436

Archiwum

Sobótki Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2016sobotkiart.jpgXVIII Sobótkowe Spotkanie z Folklorem
   Dnia 19 czerwca na dukielskim rynku odbyło się XVIII już Sobótkowe Spotkanie z Folklorem. W tym roku oprawa całej imprezy była wyjątkowa, ponieważ relację z dukielskich Sobótek transmitowano w ramach inauguracyjnego odcinka programu „Lato w regionach” realizowanego przez TVP3 Rzeszów. Z samego rana na dukielskim rynku stanęły wozy transmisyjne i studio plenerowe, z których nadawano relację na żywo.

   Główne obchody Nocy Świętojańskiej rozpoczęły się o godzinie 17.00. Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły obrzędowo-śpiewacze i kapele ludowe: „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej, „Lubatowianie” z Lubatowej, „Chorkowianie” z Chorkówki oraz „Pogórzanie” z Miejsca Piastowego. Artyści w cudowny sposób ukazali piękno polskiego folkloru, zabawiając licznie zgromadzoną w tym roku publiczność śpiewem, tańcem i muzyką. O godzinie 20.00 na dukielskim rynku uformował się kolorowy orszak sobótkowy, w którym wzięli udział wszyscy zaproszeni artyści oraz publiczność. Korowód nad Dukiełkę poprowadzili członkowie zespołu obrzędowo-śpiewaczego „Szarotka-Duklanie” i kapela „Duklanie”. Zgodnie ze zwyczajem kobiety zabrały ze sobą wianki uplecione z pięknych kwiatów i magicznych ziół. Gdy tradycji stało się zadość i wszystkie wianki spłynęły z nurtem rzeki, cały korowód ze śpiewem na ustach powrócił na rynek, gdzie przystąpiono do realizacji kolejnych zwyczajów sobótkowych. Gdy słońce zaczęło zachodzić rozpalono dwa ogniska, które dawniej miały chronić przed złymi mocami i chorobą. Na scenie zaś, zespół obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego przedstawił obrzęd sobótkowy. Artyści ukazali słowiańskie tradycje związane z obchodami święta ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.

   Po części artystycznej rozpoczęła się zabawa biesiadna z zespołem „FAIR PLAY” oraz przeprowadzono ostatnią część programu tegorocznej Sobótki, jaką było poszukiwanie kwiatu paproci. W tym roku szczęśliwym znalazcą magicznego kwiatu paproci, obdarzającego bogactwem, siłą i mądrością była pani Agnieszka Bożętka. Tegoroczna Noc Świętojańska zakończyła się po godzinie 24.00.
Katarzyna Michna
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności