Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 1 gość

Statystyka

Użytkowników: 5175
Artykułów: 1386
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19957170

Archiwum

Dni Dukli 2016 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2016ddart.jpg

            Tradycyjnie w pierwszy weekend lipca odbyły się Dni Dukli 2016. Tegoroczną organizacją imprezy podzieliły się dwie instytucje. Dzień pierwszy, zatytułowany „Karpackie spotkania ludzi drogi. Drogami, chmurami, wędrujemy…” zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, natomiast dzień drugi – Ośrodek Kultury w Dukli. Impreza zawitała w tym roku nie tylko na obiekty MOSiR, ale także na dukielski rynek.

galeria zdjęć

      Obchody Dni Dukli 2016 rozpoczęły się 2 lipca w sobotnie przedpołudnie. Od godziny 10.00 na dukielskim rynku można było obejrzeć jarmark rozmaitości, prezentacje ofert turystycznych, pokazy plastyczne oraz pokaz kulinarny zatytułowany „Chałka i Hummus”. Chętni Dukanie mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych kuchni Żydowskiej oraz warsztatach budowy zegarów słonecznych dla dzieci i młodzieży. Na głównej scenie na rynku odbyły się również koncerty kapeli „Tereściacy” oraz zespołu „OZ ROM PODSKALSKY”. Przedstawiono także ciekawą baśń żydowską zatytułowaną „Kiedy otwiera się niebo’. W tym samym czasie na obiektach MOSiR rozegrał się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Old Boye o Puchar Dni Dukli. Po ciężkim boju Puchar zdobyła drużyna gospodarzy. O godzinie 16.00 w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej rozpoczęto Uroczystą Sesję Rady Miejskiej połączoną z otwarciem wystaw „Irlandia w fotografii 3D” oraz „VI-ciu w galerii i plenerze”.

            O godzinie 18.00, na głównej scenie przy obiektach MOSiR, burmistrz Dukli Andrzej Bytnar otworzył oficjalnie Dni Dukli 2016. Wtedy też nastąpiło symboliczne przekazanie kluczy do miasta dyrektor Ośrodka Kultury – Małgorzacie Walaszczyk – Faryj. Następnie odbyły się zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego koncerty Gienka Loski i Jacka Kleyffa z zespołem. Około godziny 22.00 Ośrodek Kultury tradycyjnie już zaprosił publiczność na dyskotekę z DJ Demo z Arłamowa, który bawił publiczność znanymi przebojami muzyki popularnej. Pierwszy dzień zakończył się po godzinie 24.00.

            Niedzielne obchody Dni Dukli 2016 rozpoczęły się o godzinie 16.00 od rozdania nagród dla szkół, w związku z zakończeniem Współzawodnictwa w Dziedzinie Kultury. W imieniu burmistrza Dukli - Andrzeja Bytnara, dyplomy i pamiątkowe czeki wręczyła Sekretarz Gminy pani Halina Cycak. Warto było powalczyć o czołowe miejsca, ponieważ w tym roku nagrody pieniężne wzrosły. Za miejsce trzecie przyznano aż 1000 zł, za miejsce drugie - 2000 zł, natomiast zwycięzcy otrzymali po 3000 zł. Wysokie nagrody pieniężne nie były jedyną niespodzianką związaną ze współzawodnictwem szkół. W tym roku, po raz pierwszy w historii, w kategorii Gimnazjum przyznano, dwa równorzędne I miejsca. W rywalizacji Szkół Podstawowych w roku szkolnym 2015/2016 główne miejsca zajęli: I miejsce – SP nr 1 w Dukli, II miejsce – SP w Jasionce, III miejsce – SP w Tylawie. Ranking szkół gimnazjalnych prezentował się następująco: I miejsce – Gimnazjum w Jasionce i Gimnazjum w Dukli, III miejsce – Gimnazjum w Tylawie. W dalszej części programu przystąpiono do przeprowadzenia wyborów Małej Miss i Mistera Dni Dukli 2016. Deszczowa pogoda sprawiła, że w tegorocznej edycji konkursu wzięło udział tylko 6 uczestników. Jury, nie miało jednak łatwego wyboru, ponieważ dzieci wykazały się dużym wdziękiem i talentem. Po burzliwych obradach tytuł Małej Miss i Mistera Dukli zdobyli Amelia Radwańska (6 l.) i Krzysiu Rygiel (7 l.). Zwycięzcy zostali udekorowani pamiątkowymi szarfami i koronami. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i liczne, kolorowe upominki ufundowane przez organizatora – Ośrodek Kultury w Dukli. Warto wspomnieć, że w konkursie wzięły udział dzieci z terenu całej gminy.

            Kolejną część niedzielnego programu stanowił przegląd dorobku kulturalnego Gminy Dukla. Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież uczestniczący w zajęciach organizowanych przez OK Dukla: zespół taneczny „Gabi”, szkółka baletowa oraz uczniowie studia Bel Canto. Licznie zgromadzona publiczność mogła również obejrzeć pokaz Zumby przygotowany przez Marzenę Szmyd oraz pokaz karate wykonany przez podopiecznych Marka Sawczuka, a także posłuchać zespołu wokalnego „Cantabile” z Jasionki prowadzonego przez Krzysztofa Zajdla. Kilka piosenek wykonał również świeżo zawiązany zespół akustyczny, złożony w większości z pracowników Ośrodka Kultury, w składzie: Piotr Jakieła - kontrabas, Artur Szajna – instrumenty klawiszowe, Katarzyna Michna - skrzypce, Diana Dereniowska - wokal oraz Jaromir Faustus - klarnet. Następnie swoje programy muzyczne zaprezentowały zespoły folklorystyczne z Gminy Dukla: „Równianie”, „Łęczanie” oraz „Szarotka-Duklanie” wraz z kapelą „Duklanie”, w której gościnnie wystąpiła młoda, utalentowana skrzypaczka Jagoda Skrzyńska.

            O godzinie 19.00 rozpoczęły się koncerty gwiazd Dni Dukli 2016. Na początek na scenie zaprezentował się zespół „STONEHENGE” grający muzykę celtycką, irlandzką, szkocką i przeboje z całego świata. Po godzinie 20.00 wystąpili znani z telewizyjnych seriali „Miodowe lata” i „Ranczo” – Cezary Żak i Artur Barciś. Kabaretowy występ aktorów spotkał się z entuzjastyczną reakcją publiczności, która gromkimi brawami i salwami śmiechu odpowiadała na dialogi płynące ze sceny. Kolejnymi artystami byli „Beti & Bobas” - duet zdolnych przyjaciół, którzy zaprezentowali słuchaczom znane przeboje polskie i zagraniczne w akustycznej aranżacji na wokal i gitarę. Na zakończenie tegorocznych Dni Dukli do zabawy porwał publiczność zespół „Łukash”, grający muzykę disco polo.

            Imprezami towarzyszącymi tegorocznych Dni Dukli były: wystawa „Irlandia w fotografii 3D” w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej oraz obserwatorium astronomiczne na hali MOSiR. Jedną z największych atrakcji imprezy był zorganizowany po raz pierwszy przez Ośrodek Kultury plener rzeźbiarski. Już od piątku, na placu powyżej hali MOSiR, pracę rozpoczęło sześciu artystów rzeźbiarzy. Podczas Dni Dukli, jak również przez cały czas trwania pleneru nie brakowało zainteresowanych, którzy obserwowali proces powstawania rzeźb.

            Szczególne podziękowania Ośrodek Kultury w Dukli składa:

- Kierownikowi Powiatowego Zarządu Dróg w Krośnie – Markowi Peperze, za pomoc w zdobyciu materiałów na plener rzeźbiarski,

- Panom Arturowi i Ryszardowi Ciuła z firmy transportowo-handlowej za transport materiałów rzeźbiarskich na miejsce pleneru,

- Dyrektorowi ZS nr 2 w Dukli – Janowi Drajewiczowi za udostępnienie terenu przy ZS nr 2 w Dukli na dmuchańce,

- Dyrektorowi MOSiR – Michałowi Szopie za udostępnienie terenu i pomieszczeń pod organizację Dni Dukli i pleneru,

- Gospodarce Komunalnej i Mieszkaniowej za pomoc w utrzymaniu porządku podczas Dni Dukli i w organizacji pleneru,

- Firmom ZIKO i Domenico za sponsorowanie gorących dań i napojów dla wszystkich zespołów,

- Wacławowi Szczurkowi za ufundowanie nagród dla artystów.

Do zobaczenia za rok !

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności