Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5175
Artykułów: 1388
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19959473

Archiwum

Plener rzeźbiarski-wystawa Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
FOTO RELACJA
2016artwysrzeplener.jpg

Dnia 7 lipca o godzinie 17.00 przed budynkiem Transgranicznego Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźb powstałych podczas pierwszego w Dukli pleneru rzeźbiarskiego.

foto otwarcie wystawy
 

W piątek 1 lipca, wczesnym rankiem rozpoczęto organizację miejsca pracy dla artystów rzeźbiarzy zaproszonych przez Ośrodek Kultury w Dukli. Na plac powyżej hali MOSiR przewieziono kloce drewna lipowego i rozłożono namioty. Artyści, którzy zawitali do Dukli to znani w środowisku lokalnym i ogólnopolskim rzeźbiarze:

Paweł Leszega - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie i Instytutu Wychowania Artystycznego w Lublinie. Obecnie pracuje w Liceum Plastycznym im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie jako nauczyciel snycerstwa. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich i rzeźbiarskich. Jest laureatem nagród i wyróżnień w wielu konkursach, m.in.: w IV i V Biennale Plastyki w BWA w Krośnie i w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba – Rok 2002” w BWA w Rzeszowie.

Kazimierz Łach - absolwent Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego o specjalności Rysunek. Obecnie uczy snycerstwa w Liceum Plastycznym im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Jego twórczość była prezentowana na wielu wystawach w kraju oraz za granicą, m.in. na Słowacji i Ukrainie. Brał udział w wielu plenerach rzeźbiarskich. Swoje prace wykonuje najczęściej w drewnie lipowym, topolowym, dębowym i jaworowym.

Jan Stachyrak – były leśnik, który pracą artystyczną zajął się po przejściu na emeryturę. W swoim dorobku artystycznym posiada ponad 300 różnorodnych prac rzeźbiarskich. Jego twórczość prezentowana była w lokalnych instytucjach kultury, m.in. w Korczynie i Rzeszowie.

Piotr Staruchowicz - rzeźbiarz samouk, pracownik Polskich Kolejach Państwowych S.A. Był uczestnikiem wystaw rękodzieła ludowego jako lokalny twórca oraz plenerów rzeźbiarskich. Swoje prace wystawia na imprezach i jarmarkach organizowanych przez okoliczne instytucje kultury. Rzeźbi od dziecka, najczęściej w lipie, topoli i wierzbie. Jego dzieła przedstawiają głównie postacie sakralne i świeckie nawiązujące do historii. Wyrabia również figurki z gliny.

Grzegorz Tomkowicz - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale Rzeźby. Aktualnie jest pracownikiem Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Był uczestnikiem wielu wystaw w kraju i za granicą oraz laureatem wielu prestiżowych nagród artystycznych. Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie w 1991 roku. W 2000 roku uzyskał stypendium Fundacji Janineum w Wiedniu. Tworzy rzeźby sakralne w drewnie i kamieniu, tablice pamiątkowe, statuetki oraz elementy dekoracyjne.

Łukasz Przybyła- absolwent Liceum Plastycznego im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Obecnie student III roku studiów licencjackich na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjalność Malarstwo. Jego prace malarskie i rzeźbiarskie były prezentowane na wielu wystawach krajowych. Brał udział w zagranicznych plenerach malarskich. Prace rzeźbiarskie najczęściej wykonuje w drewnie lipowym, dębowym i orzechowym.

Artyści zaraz po przyjeździe zabrali się do pracy twórczej, która trwała aż do czwartkowego przedpołudnia. Nie zważając na warunki pogodowe, w pocie czoła  realizowali kolejne etapy pracy. Plener cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Dukli i okolic, którzy w wolnych chwilach obserwowali proces powstawania rzeźb.

            Plenerowi towarzyszyły trzydniowe warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży. Uczniowie klas IV-VI musieli wykazać się dużą kreatywnością, gdyż ich zadaniem było wykonanie zwierzątka z kawałków drzewna, które pozostały artystom, natomiast gimnazjaliści uczyli się wykonywać płaskorzeźby w glinie, z których następnie robiono odlewy gipsowe. Oprócz zajęć plastycznych uczestnicy warsztatów mogli przyglądnąć się pracy artystów, poznać proces powstawania rzeźb i spróbować, pod bacznym okiem artystów, trudnej sztuki posługiwania się dłutem.

 W czwartkowe popołudnie przed budynkiem TCWK ustawiono sześć rzeźb będących efektem ciężkiej, tygodniowej pracy artystów rzeźbiarzy. Każda z nich została uroczyście odsłonięta przez samych autorów. Przybyli goście mogli podziwiać: skrzypka ludowego wykonanego przez Pawła Leszegę, hrabinę Marię Amalię Mniszchową – dzieło Grzegorza Tomkowicza, Żyda dukielskiego wyrzeźbionego przez Jana Stachyraka, anioła – pracę Kazimierza Łacha, muzyka ludowego – kontrabasistę, wykonanego przez Piotra Staruchowicza oraz rzeźbę młodego artysty – Łukasza Przybyły przedstawiającą zbója dukielskiego. Wystawę złożoną z wcześniej wykonanych dzieł tych artystów można było obejrzeć w galerii na piętrze. Uczestnicy wydarzenia mogli również zobaczyć ciekawe fotografie przedstawiające różne zakątki Irlandii w 3D, które znajdują się w galerii na parterze.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności