Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5175
Artykułów: 1386
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19957147

Archiwum

Wystawa grafiki Ewy Kutylak Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
wystawa_ewy_kutylak.jpgŚWIAT WEDŁUG EWY KUTYLAK
28 października w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli na kilka dni przycupnęła niezwykła wędrująca po Polsce wystawa grafiki Ewy Kutylak.

Prace artystki mają w sobie klasyczne piękno, nawiązują choćby do przedstawień średniowiecznych. Jednocześnie obecny w nich surrealistyczny i baśniowy rys sprawia, że stają się uniwersalne, poza miejscem i czasem, oddziałują na każdego odbiorcę bez względu na wiek, czy przygotowanie. Pełne emocji obrazy przywołują temat relacji, samotności, Natury. Każdy z nich stanowi odrębny mikrokosmos, ze swoim bestiarium pośród którego królują ryby, z ludzkim dramatem dziejącym się zarówno tu i teraz, jak i w wymiarze kosmicznym. Każda z grafik domaga się uwagi, czasu, można każdej poświęcić odrębną analizę, albo napisać inspirowaną obrazem baśń. Można też medytować te wewnętrzne mikro światy doświadczając ich wewnętrznej przestrzeni i harmonii.

Kilka słów o artystce
Ewa Kutylak jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia grafikę warsztatową posługując się klasycznymi technikami graficznymi: suchą igłą, mezzotintą, akwafortą, miedziorytem. Zajmuje się również projektowaniem graficznym, ilustracją i fotografią artystyczną. Prowadzi warsztaty artystyczne. Bierze udział w wystawach w kraju i za granicą. Jest laureatką nagród, wyróżnień, stypendiów artystycznych. Jej prace można zobaczyć i kupić w prywatnych galeriach w kraju i za granicą, m.in w galerii TRIADA w Gdańsku, galerii M we Wrocławiu, Larry Warnock Fine Arts w Palm Springs (USA) czy w galerii Art Supplement w Getyndze (Niemcy).

Przychodzi tylko aby znów odejść
Wernisażowi wystawy w Dukli towarzyszył krótki performance inspirowany poezją Rabindranatha Tagorego, bengalskiego poety, noblisty, pedagoga, kompozytora i malarza. W działaniu wzięli udział – oprócz Ewy Kutylak – także Joanna Sarnecka i Maciej Harna. Nieoczywisty, improwizowany taniec butoh, który zaprezentowały artystki, to także rodzaj medytacji, podobnie jak tworzony w czasie rzeczywistym obraz. Tłem i zarazem istotną częścią wydarzenia była improwizowana muzyka grana na drobnych instrumentach z pomocą elektroniki oraz wykonywana przez Macieja Harnę na indyjskim sitarze. Joanna Sarnecka i Ewa Kutylak spotkały się niegdyś na warsztatach butoh prowadzonych przez japońskiego mistrza Atsushiego Takenouchiego (tańczy w teledysku Brodki „Santa Muerte”). Znalazły wiele wspólnych płaszczyzn i zainteresowań min. poezję Tagorego. Joannę zafascynował świat grafik Ewy. Do nich dołączył Maciej Harna, muzyk, multiinstrumentalista, lider zespołu OJG MATRAGONA z Sanoka. Szybko zaczęli twórczą współpracę, której efektem jest właśnie ten wędrujący performance towarzyszący wystawie.

Warsztaty tradycyjnych technik graficznych
Kolejnego dnia, w sobotnie przedpołudnie, w agroturystyce Farfurnia w Zawadce Rymanowskiej, odbyły się warsztaty tradycyjnych technik graficznych. Pod okiem Ewy Kutylak uczestnicy projektowali, tworzyli techniką suchej igły oraz odbijali na prasie graficznej swoje pierwsze próbki.

Mam nadzieję, że Ewa Kutylak zagości jeszcze w Dukli z warsztatami, pracami, wrażliwością, ze swoim artystycznym światem, którym zechciała się z nami podzielić.

Joanna Sarnecka
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności