Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5175
Artykułów: 1388
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19959456

Archiwum

11 listopada Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2016kon11listopada.jpgJak co roku 11 listopada mieszkańcy Dukli, za sprawą Ośrodka Kultury, mogli wspólnie świętować 98. już rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przygotowany w tym roku koncert pod nazwą „Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Ośrodkiem Kultury" dedykowany był wszystkim tym, którzy polegli w heroicznej walce o wolność naszego kraju i dali przyszłym pokoleniom szansę na życie w wyzwolonej Polsce.

           

            Program koncertu obfitował w wybrane pieśni legionowe, partyzanckie oraz współczesne o tematyce patriotycznej, które każdy Polak powinien znać lub co najmniej słyszeć, gdyż stanowią piękną lekcję historii. Jedne potrafią wzruszyć do łez i nakłonić do refleksji, inne powodują, że na twarzach każdego z nas pojawia się uśmiech i duma z naszych bohaterów narodowych, którzy w imię miłości do kraju poświęcili swoje zdrowie, a nawet życie. Każda z tych pieśni, bez względu na swój charakter i tematykę, stanowi swoisty „pomnik pamięci" dostępny dla każdego z nas.

            Widzowie koncertu, zgromadzeni w sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka Kultury, wysłuchali w ten piątkowy wieczór między innymi takich utworów jak: „Po partyzancie dziewczyna płacze", „Biały krzyż", „Rozkwitały pąki białych róż", „Żeby Polska była Polską", „Miejcie nadzieję" czy „Czerwone maki". Na scenie wystąpił nowo zawiązany zespół akustyczny, jeszcze bez nazwy, który powstał przy Ośrodku Kultury w Dukli. W skład zespołu wchodzą: Piotr Jakieła - kontrabas, Artur Szajna - instrumenty klawiszowe, gitara, Katarzyna Błaż - skrzypce, gitara i Jaromir Faustus - klarnet, akordeon. Grupa zaprosiła do współpracy dwójkę solistów - Marlenę Rygiel i Jacka Litwina, którzy swoimi głosami wzbogacili utwory wykonywane podczas koncertu. Przed Duklanami zaprezentowali się również młodzi zdolni wykonawcy, laureaci Gminnych Eliminacji do X Powiatowego Konkursu Polskiej Pieśni Patriotycznej w kategorii Gimnazjum: Elżbieta Wierdak, Bartłomiej Dębiec, Julia Kula oraz Weronika Wnęk. Wiersze o tematyce patriotycznej zadeklamowała Aleksandra Krowicka.

            Na zakończenie wieczoru wszyscy uczestnicy koncertu wraz z Panią Małgorzatą Walaszczyk-Faryj - dyrektor OK w Dukli odśpiewali pięć znanych pieśni patriotycznych: „Wojenko, wojenko", „Pierwsza brygada", „ „Przybyli ułani", „Piechota", „O mój rozmarynie" oraz pieśń hymniczną - „Rotę".

            Ośrodek Kultury dziękuje wszystkim osobom, które pomogły w zorganizowaniu tego koncertu, a zwłaszcza młodzieży szkolnej z Gminy Dukla, która zaprezentowała się na scenie oraz wolontariuszom z 6. Drużyny Harcerskiej Iskra.

Widzom zaś dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok!

Katarzyna Błaż


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności