Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 2 gości

Statystyka

Użytkowników: 5178
Artykułów: 1389
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19965883

Archiwum

Zielarstwo Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
I edycja „Warsztatów zielarskich” w ramach działalności DUTW z projektu „Usłyszeć głos seniora”

   Projekt „Usłyszeć głos seniora” realizowany jest od marca 2017 roku do grudnia 2017 przez DUTW. Projekt ten został dofinansowany przez Gminę Dukla w ramach zadań publicznych Gminy w kwocie 7000 zł. i ma na celu ułatwienie dostępu do działalności kulturalnej i edukacyjnej wszystkim osobom, które nie są czynne zawodowo, a maja czas i chęć uczestniczenia w różnego rodzaju wykładach lub praktycznych warsztatach. 2017zielarstwoart.jpg
   W ramach tego projektu działają warsztaty zielarskie prowadzone przez dyplomowaną panią instruktor Joannę Sadowską-Wrzecionko. Program przewiduje 2 edycje wiosenną i jesienną, w sumie 30 godzin zajęć. Obecna sesja obejmuje 5 spotkań po 3 godziny lekcyjne w terminie od 10.05.2017 do 07.06.2017. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu dla grupy 15 osób. Właściwości i zastosowanie różnych roślin, rosnących na polach i łąkach czy hodowanych w naszym ogrodzie, objaśniła pani instruktor na materiałach własnoręcznie zbieranych. My - uczestnicy spotkań mamy nauczyć się sztuki ich rozpoznawania. Bardzo często zaskoczeniem jest jak wiele roślin, z którymi spotykamy się na co dzień i uważamy za chwasty, ma zastosowanie w celach spożywczych, w profilaktyce zdrowotnej czy jako lekarstwo.
   Na zajęciach poznajemy przepisy na wykonanie domowym sposobem mikstur z roślin, które wymagają dłuższego czasu suszenia, macerowania, czy innego przetwarzania.
   W miarę możliwości na zajęciach wspólnie wykonujemy i degustujemy potrawy z poznanych roślin. Dla przykładu: napar z forsycji, napar z jasnoty białej, zupa pokrzywowa, konfitura z pędów świerka, topinambur jako jarzyna, sól ziołowa.
   Wykonujemy również kosmetyki do wypróbowania jak: wzmacniacz do włosów, maść z kwiatów kasztanowca, peeling do twarzy, kulki do kąpieli. Przepisy są autorstwa Pani instruktor na bazie ogólnie uznanych właściwości poszczególnych roślin. Na każdych zajęciach uczestnicy zaskakiwani są nowościami ,którymi mogą się podzielić ze znajomymi. Tematy są ciekawe i przydatne, a czas spędzany wspólnie przyjemny i z korzyścią. Na pewno cała grupa z niecierpliwością będzie oczekiwać na dalsze zajęcia edycji jesiennej.

Uczestniczki zajęć:
 Anna Haberek
Danuta Kandefer
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności