Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5291
Artykułów: 1432
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20886906

Archiwum

Zuchy - Krempna Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
zuchy_rowne.jpg  
   26 października 2017 roku Zuchy i młodsi Harcerze uczestniczyli w wycieczce do Krempnej. Organizatorem był Ośrodek Kultury w Dukli w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-20121. Koordynatorem tego projektu jest dh. pwd. Barbara Klecha.
   Głównym celem wycieczki było odwiedzenie Szlaku Frontu Wschodniego i przybliżenie dzieciom historii tego regionu z czasów I Wojny Światowej.
   Przy pięknej jesiennej pogodzie grupa pieszo pokonywała trasę z centrum Krempnej na cmentarz wojenny nr 6. Tam uczestnicy na tablicach pamiątkowych odczytywali informacje na temat narodowości poległych żołnierzy, wysłuchali historii powstania cmentarza i pomnika, zwieńczonego wieńcem z miedzianych liści dębowych.
   Następnie na skraju lasu odbyła się zbiórka. Harcerze i zuchy w czasie zabawy rozwiązywali szyfry i zadania. Prezentowali jak należy zachować się w czasie odśpiewywania Hymnu Państwowego, poznali historię jego autora i powstania. Recytując słowa „Mazurka Dąbrowskiego” starali się zrozumieć tekst utworu. Na zakończenie powtórzyli najważniejsze wydarzenia z lat 1914 – 1918.
   Wspólnie odkryli, że w przyszłym roku będziemy obchodzić okrągłą 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W czasie spotkania nie mogło również zabraknąć informacji o harcerstwie, które w tamtych czasach już działało na ziemiach polskich. Ówcześni harcerze włączali się w działania wojenne: starsi zostali wcieleni do Harcerskiego Plutonu Zwiadu a drużyny harcerskie pełniły rolę zwiadowców, łączników i sanitariuszy.
   W dniach 1-2 listopada 1918 odbył się Zjazd na którym wszystkie organizacje harcerskie połączyły się w Związek Harcerstwa Polskiego. Dzięki gościnności sołtysa wsi, pana Kazimierza Szymczyka po zbiórce cała grupa udała na przygotowane przez niego ognisko. Tam dzieci posiliły się i dalej ruszyliśmy w drogę do Ośrodka Edukacyjnego Magurskiego Parku Narodowego.
   Dzieci obejrzały film dydaktyczno – przyrodniczy, poznały zwierzęta i rośliny charakterystyczne dla tego regionu, zobaczyły czaszki i poroża gatunków występujących na terenie parku.
   Wycieczkę uważamy za udaną, pełną wrażeń, ciekawych informacji a także zadumy.


baner_niepodlegla.jpg
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności