Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5715
Artykułów: 1592
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 24991328

Archiwum

Kiermasz Wielkanocny Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
  2018kiermaszwart.jpg    Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Chrystusa. Oprócz głębokiego wymiaru duchowego, czas ten jest związany również z licznymi tradycjami i zwyczajami, które powinniśmy kultywować. W dukielski kalendarz wydarzeń na stałe wpisał się „Świąteczny Kiermasz Wielkanocny”, którego celem jest właśnie zachowanie lokalnych zwyczajów oraz integracja mieszkańców Gminy.
   Program kiermaszu zorganizowanego tradycyjnie w Niedzielę Palmową, 25 marca 2018 roku w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej, zawierał kilka nieodłącznych punktów: degustację i możliwość nabycia jadła wielkanocnego i rękodzieła, wystawę prac plastycznych oraz wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez Ośrodek Kultury w Dukli.
   Na stoiskach z jadłem wielkanocnym zaprezentowały się: Koła Gospodyń Wiejskich z Myszkowskiego, Równego i ze Zboisk oraz p. Maria Kołacz z Łęk Dukielskich i p. Anna Delimata z Barwinka. Goście odwiedzający „Kiermasz” mogli zakosztować takich regionalnych przysmaków świątecznych jak babki wielkanocne, różnego rodzaju ciasta, kruche ciasteczka, babeczki czy paschę wielkanocną. Przybyłych częstowano również żurkiem wielkanocnym. Dodatkowo panie z Równego i ze Zboisk zaprezentowały własnoręcznie wykonane stroiki i ozdoby świąteczne. W części rękodzielniczej wypełnionej kolorowymi pracami w różnych technikach królowały oczywiście tradycyjne pisanki przygotowane przez p. Marię Kwaśniowską z Barwinka oraz reprezentację z Mszany na czele z p. Ewą Kaczmarską-Więckowską. Tradycyjnie już na kiermasz przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Dukli prezentujący własne prace plastyczne wraz z nauczycielkami Marią Fornal, Katarzyną Poradyło i Marią Twardzik. Jajka „oklejanki”, decoupage, stroiki i wianki świąteczne zaprezentowała p. Barbara Marchewka. Swoje wyroby rękodzielnicze wystawiły również mieszkanki Gminy: P. Krystyna Szczurek z Cergowej - jajka zdobione tasiemką i cekinami, p. Dorota Puchała z Równego – palmy wielkanocne, koszyki szydełkowane i jajka w różnych technikach oraz p. Agata Bury z Teodorówki – ozdoby z decoupage. Dużym zainteresowaniem cieszyły się słomiane wyroby p. Stanisława Kolbucha z dziećmi. Na kiermaszu gościliśmy również trzyosobową reprezentację z Jasła: p. Zofię Berezowską z ozdobami z filcu, p. Wandę Basińską wyrabiającą szyte i szydełkowane serwetki oraz p. Bożenę Kejdrowską z ozdobami szydełkowanymi, biżuterią z koralików, sznurka i w technice sutasz.

  
   Stałym punktem „Świątecznego Kiermaszu Wielkanocnego” jest wystawa prac nagrodzonych w „Konkursie Wielkanocnym na Najpiękniejszą Pisankę, Kraszankę, Malowankę, Stroik i Palmę Wielkanocną”. W tym roku do wystawy dołączono prace uczniów Szkoły Podstawowej w Dukli powstałe podczas warsztatów realizowanych przez Stowarzyszenie „Animare” i Ośrodek Kultury w Dukli w ramach projektu „Eko w tradycji i tworzeniu” finansowanego ze środków budżetowych Gminy Dukla.

   Po godzinie 14.00 z udziałem Burmistrza Dukli – Andrzeja Bytnara odbyło się uroczyste wręczenie nagród we wspomnianym wcześniej konkursie plastycznym oraz w zorganizowanym po raz pierwszy Wielkim Gminnym Dyktandzie „Złotosłów”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

   Serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, szczególnie wystawcom, którzy podzielili się swoim talentem kulinarnym bądź plastycznym oraz wszystkim, którzy tego dnia odwiedzili nasz „Świąteczny Kiermasz Wielkanocny”.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności