Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 1 gość

Statystyka

Użytkowników: 5629
Artykułów: 1543
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 24088425

Archiwum

100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
2018_100-lecieodzyskanianiepodlegoci.jpg
11 listopada 2018 r. cała Polska świętowała 100 rocznicę odzyskania niepodległości. W obchody tego szczególnego dla naszego kraju wydarzenia włączyła się również Gmina Dukla. Za sprawą organizatorów: Burmistrza Dukli, Ośrodka Kultury w Dukli, Sanktuarium św. Jana z Dukli i Zespołu Szkół nr 2 w Dukli, społeczność lokalna miała okazję w piękny sposób uczcić pamięć Polek i Polaków, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów odzyskał suwerenność.


Dukielskie obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta o godz. 11.00 w Sanktuarium św. Jana z Dukli, której przewodniczył biskup Kazimierz Górny. Muzyczną oprawę nabożeństwa zapewniła schola działająca przy klasztorze ojców Bernardynów oraz chór Sancta Familia z Rzeszowa. Po Mszy Świętej okolicznościową akademię przedstawili uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Dukli. Następnie złożono kwiaty pod Krzyżem Pojednania i w zwartym szyku, poprowadzonym przez żołnierzy, kawalerzystów i poczty sztandarowe, udano się do parku. Odbył się tam pokaz musztry paradnej w wykonaniu kawalerzystów 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego z Krakowa. Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy Dukli i okolicznych miejscowości mieli okazję zobaczyć defiladę konną i prezentację ćwiczeń z użyciem białej broni. Uroczystości zakończyły się przygotowanym przez Ośrodek Kultury w Dukli wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Na płycie dukielskiego rynku, w wykonaniu kilkuset osób, wybrzmiały takie pieśni jak: „Wojenko, wojenko", „Piechota", „Marsz Pierwszej Brygady", „Czerwone maki" czy „Rozkwitały pąki białych róż". Zgromadzonych na rynku uczestników wydarzenia rozgrzewało rozpalone ognisko, gorąca herbata i pożywna, wojskowa grochówka.  

Organizatorzy uroczystości składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a są nimi: p. płk Rafał Jarosz z III Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z Rzeszowa, żołnierze z krośnieńskiej kompanii terytorialnej służby wojskowej III Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z ppor Arturem Romanowskim, 8. Pułk Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego z Krakowa, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Dukli na czele z Prezesem dh Andrzejem Ukleją i Komendantem Gminnym Wiktorem Madejem za wystawienie pocztów sztandarowych, 6. Drużyna Harcerska „ISKRA"z Dukli im. por. Władysława Barana „Bekas" z druhną Justyną Zimny-Frużyńską, 14. Drużyna Harcerska Watra z Równego z drużynową Katarzyną Kołodziej, poczty sztandarowe SP w Głojscach, ZS nr 2 w Dukli i SP w Równem oraz pani Józefa Winnicka-Sawczuk.

Szczególne podziękowania i uznanie kierujemy w stronę mieszkańców Gminy Dukla, którzy tłumnie uczestniczyli w obchodach tego szczególnego dla Polski i Polaków święta! 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności