Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 1 gość

Statystyka

Użytkowników: 5715
Artykułów: 1592
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 24991285

Archiwum

Rajd Starszaków szlakiem kurierów beskidzkich Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu

    dute_rajd.jpg W ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 10 czerwca 2019 r. odbył się kolejny pieszy Rajd Starszaków. Tym razem „młodzi duchem” pokonali ok. 12 kilometrowy odcinek na trasie Wola Wyżna, przez nieistniejącą już wieś Jasiel, obok Rezerwatu Źródliska Jasionki do Moszczańca. Część trasy pokrywała się z jednym z legendarnych szlaków kurierów beskidzkich działających w Beskidzie Niskim w okresie II wojny światowej. O ich czynach przypomina dziś pomnik kurierów beskidzkich, który uczestnicy zobaczyli na trasie rajdu.

      Przewodnik, pan Waldemar Olszewski, opowiadał również o wielokulturowości, współistnieniu i konfliktach narodowościowych mieszkańców tych terenów przed i krótko po II wojnie światowej. Pokazał tzw. stare cerkwisko i pozostałości po cmentarzu greckokatolickim, świadczące o tym, że teren ten był kiedyś zamieszkały i zwracał uwagę na liczne krzyże i kapliczki przydrożne.

     Wszystkich zafascynowała bogata flora Jaśliskiego Parku Krajobrazowego, w obrębie którego wiódł rajd. Podziwiać można było bogato kwitnące kosaćce syberyjskie, dwie odmiany storczyków polnych i roślinność typową dla bagnisto-torfowych terenów. Okoliczne łąki obfitowały w pachnące trawy i zioła.

     W połowie trasy uczestnicy mieli możliwość odpocząć w Rezerwacie Źródliska Jasiołki, gdzie istnieje uroczo położone pole biwakowe z miejscami na ogniska i zadaszonymi stolikami. Tu posileni i  wzmocnieni „rajdowicze” znów zapoznali się z historią tych ziem .

O bohaterstwie polskich żołnierzy w walce z UPA w 1944 roku przypomina położony tuż obok pola biwakowego pomnik.

     Trasa nie była trudna, bo wiodła po dość płaskim terenie wygodną utwardzoną drogą, wśród łąk i lasów i mimo tablic z ostrzeżeniem przed niedźwiedziami, żaden nie ośmielił się pokazać .Jedynym utrudnieniem był sięgający 30 stopni upał, ale cóż to dla wprawionych już piechurów. Byli również tacy, którzy w zgodzie z naturą ratowali się łopianowymi kapeluszami.

Dziękujemy za zorganizowanie i przewodnictwo wyprawie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności