Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5166
Artykułów: 1379
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19764373

Archiwum

Jarmark Berezniański na Ukrainie
„Jarmark Berezniański” na Ukrainie
   16 lipca 2017 r. w Małym Bereznem na Ukrainie odbył się II festiwal rzemiosła i sztuki ludowej regionu Zakarpacia pod nazwą „Jarmark Berezniański”. Rodowód tej imprezy sięga jeszcze czasów cesarstwa austro-węgierskiego, kiedy to na organizowane wówczas targi przybywali ludzie z całego Zakarpacia i sąsiedniej Słowacji, by kupić produktu rolne, pyszne jedzenie oraz wyroby rękodzielników.
2017ukraina.jpg
   Na specjalne zaproszenie burmistrza Gminy Wielkie Berezne Jarosława Szukala, w wydarzeniu wzięła udział delegacja Gminy Dukla w składzie: Zastępca Burmistrza Dukli Elżbieta Wróbel i Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk-Faryj, a także kapela ludowa „Duklanie”. Oprócz reprezentantów z Polski do Małego Berezna przybyli również goście ze Słowacji.
   Festiwal rozpoczął korowód utworzony przez członków wszystkich zespołów folklorystycznych. Śpiewając i grając na instrumentach wykonawcy ludowi w dwóch grupach przemierzali ulice Małego Berezna. W centrum wsi, w obecności miejscowej społeczności oraz władz Gminy nastąpiło gościnne przyjęcie zespołów i zaproszonych gości chlebem i solą oraz symboliczne złączenie się w jedną paradę. Po przybyciu na miejscowy stadion burmistrz Gminy Wielkie Berezne oficjalnie otworzył Jarmark i powitał zaproszone delegacje zagraniczne. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć wystawę twórców ludowych Zakarpacia, spróbować regionalnych przysmaków oraz posłuchać występów lokalnych zespołów i zaproszonych grup folklorystycznych ze Słowacji i z Polski. Naszą kulturę muzyczną zaprezentowała kapela ludowa „Duklanie”, która wykonała utwory pochodzące z regionu krośnieńskiego m. in.: „Parobeczek”, „Rumpaj dyna”, „Żeby nie ta góra”, „Słoneczko na zachodzie” oraz piosenki ludowe znane i śpiewane w całej Polsce – „Chodziłem do Ciebie”, „Lipka”, „Takiego Janicka”. Kapela zagrała także dwa utwory zaczerpnięte z folkloru naszych sąsiadów – „Czom Ty ne pryszoł” i narodową pieśń ukraińską „Spodobałas meni”, które zostały zadedykowane organizatorom imprezy oraz zgromadzonej publiczności. W godzinach wieczornych odbyły się koncerty solistów i popularnych zespołów muzycznych, efektowny pokaz ognia oraz rozpalenie tradycyjnego ogniska w pobliżu rzeki.

   Występ kapeli „Duklanie” spodobał się nie tylko ukraińskiej społeczności lokalnej ale także oficjalnym delegacjom przybyłym na Jarmark, co zaowocowało zaproszeniami na „Festiwal Sztuki Bojów” w zachodniej Ukrainie oraz na „Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych” na Słowacji.

   Polska delegacja spotkała się z serdecznym i entuzjastycznym przyjęciem, a cały pobyt na Ukrainie przebiegał w miłej atmosferze. Wyjazd był okazją do podjęcia rozmów na temat dalszej współpracy pomiędzy partnerskimi Gminami, zapoznania się z kulturą ludową regionu Zakarpacia i nawiązania licznych kontaktów artystycznych. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w „Jarmarku Berezniańskim” będzie impulsem do nawiązania ścisłej relacji w obszarze kultury.

Katarzyna Błaż
 
Dni Dukli 2017


 
dni_duli_2017.jpgDni Dukli 2017


Dni Dukli 2017

   Jak co roku w pierwszy weekend lipca Dukla obchodzi swoje Dni Miasta. Dwa dni wspaniałej zabawy i moc atrakcji kulturalnych, które zapewniają Urząd Miasta Dukla na czele z burmistrzem Andrzejem Bytnarem oraz Ośrodek Kultury pod przewodnictwem Małgorzaty Walaszczyk-Faryj, przyciągają niemałą publiczność głodną wrażeń muzycznych i artystycznych.

   Dni Dukli 2017 odbyły się tradycyjnie przy obiektach MOSiR, gdzie na dużej plenerowej scenie zaprezentowali się artyści zaproszeni przez organizatorów oraz dzieci, młodzież i dorośli z naszej gminy. Każda z osób zasiadających na widowni z całą pewnością znalazła w tegorocznej edycji imprezy coś dla siebie, a to za sprawą bogatej oferty artystycznej zawierającej zarówno folklor, muzykę popularną jak i kabaret.

   W sobotę 1 lipca w Muzeum Historycznym w Dukli o godzinie 14.00 odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Tuż po niej wystartował bieg „Św. Jana” zorganizowany z okazji XX Rocznicy Papieskiej Pielgrzymki Jana Pawła II do Dukli i Kanonizacji św. Jana z Dukli. Tradycyjnie rozegrano również Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Old Boye, w którym zwyciężyła drużyna z Węgier. Od godziny 16.00 Ośrodek Kultury w Dukli rozpoczął realizację programu artystycznego i na scenie plenerowej zaprezentowali się: zespół „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej i z Mszany oraz trzy zespoły folklorystyczne ze Słowacji. Wybrano również Małą Miss i Mistera Dni Dukli 2017, którymi zostali Gabriela Albrycht (6 lat) z Równego oraz Filip Niziołek (7 lat) z Jasionki. Około godziny 19.00 Burmistrz Dukli – Andrzej Bytnar uroczyście zainaugurował Dni Miasta i przekazał klucze dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli – Małgorzacie Walaszczyk-Faryj. Wieczorem przed dukielską publicznością wystąpiła Gwiazda Dni Dukli – kabaret „Koń Polski”. Na pierwszy plan wysunęły się mistrzowskie kreacje aktorskie członków kabaretu, a zwłaszcza wcielenie się w role jednej z najbardziej popularnych kabaretowych par małżeńskich z długoletnim stażem – Mariana i Heli. Skecze i piosenki wykonane przez trójkę artystów uprzyjemniły czas wszystkim zgromadzonym pod sceną widzom. Na zakończenie pierwszego dnia odbyła się zabawa taneczna z zespołem „THE FLAMES”, która trwała do godziny 1.00.

   Drugi dzień rozpoczęła prezentacja dorobku kulturalnego Ośrodka Kultury i Gminy Dukla. Na scenie zaprezentowały się grupy taneczne działające przy Ośrodku Kultury: szkółka baletowa przygotowana przez p. Monikę Wagę, zespół taneczny „Gabi” oraz dzieci z klas I uczęszczające na zajęcia taneczne realizowane w ramach współpracy Ośrodka Kultury z ZS nr 1 w Dukli. Przed publicznością wystąpiły także uczennice szkółki skrzypcowej prowadzonej przez p. Irenę Ziębę, które zaprezentowały muzyczną interpretację motywu czterech pór roku. Talent wokalny zaprezentowały podopieczne p. Krzysztofa Zajdla ze szkółki wokalnej „Bel canto”: Zosia Baran, Eliza Kowalska, Aleksandra Dyszkowska i Julia Solińska oraz Marlena Rygiel absolwentka Szkoły Muzycznej w Krośnie na wydziale wokalnym. W przerwie nastąpiło rozgadanie nagród w związku z zakończeniem Współzawodnictwa w Dziedzinie Kultury Gminy Dukla. Nagrody pieniężne i dyplomy odebrały w kategorii Szkół Podstawowych ZS nr 1 w Dukli – I miejsce, ZSP w Równem – II miejsce oraz ZSP w Tylawie – III miejsce. Spośród Szkół Gimnazjalnych nagrodzone zostały: ZS nr 2 w Dukli – I miejsce, ZSP w Tylawie – II miejsce i ZSP w Jasionce – III miejsce. Na zakończenie prezentacji dorobku wystąpił zespół śpiewaczy „Wietrznianki” oraz kapela ludowa „Duklanie”. Od godziny 19.00 tłumnie zgromadzona publiczność oklaskiwała gwiazdy wieczoru. Jako pierwszy na scenie pojawił się Mateusz Mijal - wokalista pochodzący z Jasła, którego przeboje można usłyszeć w największych rozgłośniach radiowych w kraju. Idol młodszej części publiczności zdobył popularność dzięki takim piosenkom jak „Góraleczka” i „Winny” w duecie z Liberem. Następnie przed dukielską widownią wystąpił kabaret „JURKI” pochodzący z Zielonej Góry. Grupa znana z telewizyjnej sceny kabaretowej przedstawiła skecze poruszające w komiczny sposób tematy obyczajowo-społeczne. Na zakończenie Dni Miasta odbył się koncert KORDIANA - wokalisty disco-polo, dla którego charakterystyczne są folkowe brzmienia i góralski głos. Największy przebój artysty - „Dziewczynę z gór” śpiewała cała dukielska publiczność.

   Tegorocznym Dniom Dukli towarzyszyła przepiękna sceneria złożona z rzeźb powstałych podczas odbywającego się wcześniej pleneru rzeźbiarskiego. Podczas imprezy można było skorzystać z atrakcji dodatkowych takich jak wernisaże, promocje książek, ogrody zabaw dla dzieci oraz degustacja wiejskiego jadła, które w tym roku przygotowały Koła Gospodyń z Barwinka, Łęk Dukielskich, Tylawy i Wietrzna.

Katarzyna Błaż

Ośrodek Kultury w Dukli składa serdeczne podziękowania: Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Gospodarce Komunalnej i Mieszkaniowej, ZS nr 2 w Dukli, Kołom Gospodyń Wiejskich z Barwinka, Łęk Dukielskich, Tylawy i Wietrzna oraz firmie „Bar Solny”, za pomoc i wparcie okazane podczas organizacji Dni Dukli 2017.
 
Warsztaty Cymbalistów
2017cymbaly1.jpg
 
Plener rzeźbiarski i wernisaż
artbanerinterreg.jpg
Plener rzeźbiarski

Końcem czerwca 2017 roku Ośrodek Kultury w Dukli rozpoczął realizację pleneru rzeźbiarskiego będącego kolejnym ogniwem mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej. Tym razem do Dukli przyjechało 16 artystów rzeźbiarzy, którzy w dniach 26 czerwca do 2 lipca oddali się pracy twórczej w drewnie. Miejscem pleneru był przygotowany i zabezpieczony specjalnie na tą okazję plac przy obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dukli. Organizatorzy zapewnili artystom wszelkie potrzebne materiały oraz rozstawili namioty chroniące twórców przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Na szczęście w przeważającej części tygodnia pogoda dopisywała, co zapewniło artystom spokojną i systematyczną kontynuację tego żmudnego procesu jakim jest rzeźbienie.

Prace powstałe podczas zadania to zbiór rzeźb różnorodnych pod względem techniki, gabarytów oraz tematów wybranych przez Ośrodek Kultury w Dukli. Wśród nich znajdują się postacie biblijne, bajkowe i historyczne, muzykanci oraz artyści. Już niebawem staną one w różnych miejscach na terenie Dukli, gdzie będą „cieszyć oko” mieszkańców miasta, okolicznych miejscowości oraz turystów.

  
2017plenerrzxbiarskidd.jpg
W plenerze wzięli udział następujący artyści:

Paweł Leszega
Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie i Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie. Obecnie pracuje w Liceum Plastycznym w Krośnie jako nauczyciel snycerstwa.

Kazimierz Łach Ukończył Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego o specjalności Rysunek. Obecnie uczy snycerstwa w Liceum Plastycznym w Krośnie.

Piotr Staruchowicz Rzeźbiarz samouk z Zarszyna. Pracuje w Polskich Kolejach Państwowych S.A. Jako twórca ludowy był uczestnikiem wielu wystaw i plenerów rzeźbiarskich.

Bartłomiej Węgrzyn Ukończył z wyróżnieniem Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod okiem prof. Józefa Murzyna. Obecnie pracuje jako asystent prof. Andrzeja Zwolaka w Pracowni Rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Mariusz Mogilany Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Obecnie tworzy i mieszka w Zagórzu, gdzie zajmuje się rzeźbą.

Mariusz Haba Snycerz i konserwator dzieł sztuki. Pracuje jako rzemieślnik teatralny pracowni plastycznej Teatru Maska w Rzeszowie, gdzie projektuje i tworzy scenografie i rekwizyty do przedstawień teatralnych.

Katarzyna Peszko Obroniła dyplom w pracowni malarstwa na kierunku Edukacja artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W wolnej chwili zajmuje się malarstwem, ikoną i rzeźbą.

Jacek Golec Absolwent dwuletniego Studium Nauczycielskiego i Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie na kierunku snycerstwo. Obecnie zajmuje się stolarstwem. W wolnych chwilach poświęca się pracy twórczej.

Peter Mušinský Rzeźbiarz samouk. Swoją pasję artystyczną dzieli z synem również Peterem. Tworzy zarówno prace sakralne jak i ludowe. 

Marek Drozd Rzeźbi od 3 lat i jest samoukiem. Na początku zajmował się płaskorzeźbami o tematyce ludowej i zwierzęcej. Od roku rzeźbi prace pełnowymiarowe. Jest to pierwszy plener rzeźbiarski artysty.

Štefan Malík Od dziecka uczył się rzeźbiarstwa. Obecnie jest na emeryturze i wolne chwile poświęca pracy twórczej w drewnie oraz kreślarstwu. Tworzy na zamówienie, głównie tematy sakralne.

Bistrik Malik Rzeźbiarz, z wykształcenia stolarz. Syn Pana Štefana Malika. Jest uczestnikiem plenerów rzeźbiarskich, w Polsce tworzy po raz pierwszy. 

Miroslav Janič Jako amator ma już za sobą 20 lat pracy twórczej w technice rzeźbiarskiej. Uprawia tematykę ludową, sakralną, m.in. wyrzeźbił drogę krzyżową, a także przedmioty użytkowe, np. zabawki na place zabaw. Od 17 lat posiada autorską galerię w Bardejowie, gdzie prezentuje swoją twórczość.

Ján Hajduk Jest nauczycielem snycerstwa w Súkromná stredná odborná škola Bardejov. Zajmuje się również renowacją. Bierze udział w licznych plenerach artystycznych. 

Jozef Pankuch Ukończył szkołę na kierunku stolarstwo. Pracował m.in. w telewizji słowackiej oraz jako technolog. Rzeźbiarstwem zajmuje się amatorsko.

Marek Mikluš Obecnie zajmuje się rzeźbiarstwem. Wcześniej pracował jako renowator budynków. Jego rzeźby znajdują się m. in. we Włoszech i Kanadzie. Jedną z rzeźb artysty posiada były prezydent Słowacji - Ivan Gašparovič.

Mikroprojekt „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw
w kulturze polskiej i słowackiej
realizowany jest w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
.

 
dzień słowacki
artbanerinterreg.jpg

slowacki_2017.jpg
„Dzień słowacki”

 

 

„Spotkania z kulturą Słowiańską – koncerty, spektakle” to kolejne zadanie realizowane w ramach mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej przez Ośrodek Kultury w Dukli. W skład niniejszej operacji wchodzi organizacja 3 wydarzeń kulturalnych, dla szerokiego grona odbiorców, przedstawiających tradycje słowiańskie. Celem zadania jest kultywowanie zwyczajów terenu pogranicza oraz ukazanie ich podobieństw. Poszerzenie oferty kulturalnej partnerów projektu o międzynarodowe inicjatywy, posłuży przełamaniu bariery językowej i nawiązaniu „nici” porozumienia pomiędzy współpracującymi instytucjami oraz społecznością lokalną.

1 lipca 2017 roku w Dukli odbył się wchodzący w skład zadania „Dzień słowacki”. Został on zorganizowany na scenie plenerowej przy obiektach miejscowego MOSiR-u. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję zobaczyć i posłuchać trzech wspaniałych zespołów pieśni i tańca ze Słowacji: FS Makovička ze Svidníka, FS Stropkovčan ze Stropkova oraz FS Makovica ze Svidníka. Podczas trwającego ponad 3 godziny koncertu zaproszone grupy folklorystyczne zaprezentowały suity taneczne oraz utwory wokalne i instrumentalne charakterystyczne dla kultury słowackiej. W przerwie odbył się wernisaż prac powstałych podczas pleneru rzeźbiarskiego realizowanego w ramach innego zadania wchodzącego w skład mikroprojektu. Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli – Małgorzata Walaszczyk-Faryj oficjalnie otworzyła wystawę złożoną z 16 rzeźb i podziękowała wszystkim twórcom za ich pracę, kreatywność i wspaniałą atmosferę jaką stworzyli w ciągu spędzonego razem tygodnia. Widzowie zgromadzeni przy obiektach MOSiR w Dukli mogli również skosztować potrawy z tradycyjnej kuchni słowackiej, które zostały przygotowane przez 3 grupy kulinarne ze Słowacji.

Mikroprojekt „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw
w kulturze polskiej i słowackiej
realizowany jest w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
.

Katarzyna Błaż
 
Sobótki 2017
  
sobotki2017.jpg     Sobótki w tym roku tradycyjnie spłynęły strugą deszczu. Na początek publiczność obejrzała spektakl w wykonaniu zespołu obrzędowego „Piganeczki” „ Jak to dawniej bywało… sprzedaż krowy” –sportretowana z dystansem rzeczywistość polskiej wsi, humorystyczna opowieść o życiu, dobijaniu targu i relacjach międzyludzkich umieszczona gdzieś w przeszłości. Następnie wystąpił zespół „Rozmarija” ze Słowacji. W kilku wejściach zobaczyliśmy tańce z pogranicza folkloru i tradycji Słowian tuż zza granicy. W drugim wejściu „Piganeczki” zaśpiewały lokalne pieśni i poprowadziły barwny korowód nad rzekę Dukiełkę. Aby tradycji i najpopularniejszemu zwyczajowi Sobótkowej nocy stało się zadość, panienki i „nie tylko” puściły swoje wianki na wodę. Po powrocie na scenie zainstalowany był już zespół „Allegro” z naszą wokalistką Wiolettą Madej, który to miał towarzyszyć zabawom tanecznym tej nocy. W przerwach wystąpił lokalny team kabaretowy „Prezesy” w osobach Marcina Lenika i Mateusza Wokurka. Wielkie podziękowania składamy na ręce pań: Józefy Fornal i Leokadi Chudoby za pomoc w przygotowaniu wianków, puszczanych w tę jedną w swoim rodzaju noc Wianków symbolizujących, nie tylko zamążpójście czy panieństwo, ale jednocześnie ofiarę w odczarowaniu i uświęceniu wody. Niestety owa woda, w postaci strug deszczu przerwała, ten pełen wrażeń kulturalnych, wieczór.

 
Rajd Starszaków
I edycja „ Rajdu Starszaków”
w ramach działalności DUTW z projektu „Usłyszeć głos seniora”

   Projekt „Usłyszeć głos seniora” realizowany jest od marca 2017 roku do grudnia 2017 przez DUTW. Projekt ten został dofinansowany przez Gminę Dukla w ramach zadań publicznych Gminy w kwocie 7000 zł. i ma na celu ułatwienie dostępu do działalności kulturalnej i edukacyjnej wszystkim osobom, które nie są czynne zawodowo, a maja czas i chęć uczestniczenia w różnego rodzaju wykładach lub praktycznych warsztatach.
2017rajdst.jpg
   RAJD STARSZAKÓW - EDYCJA WIOSENNA Ach, co to był za dzień, ten cudowny 12 czerwca. Grupa turystów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Dukli, pod wodzą znanego GOPR-owca Waldemara Olszewskiego, wyruszyła na rajd. Trasa rajdu prowadziła z Kątów na Górę Grzywacką, gdzie znajduje się wieża widokowa, z której śmiałkowie mogli podziwiać krajobrazy. Po krótkim odpoczynku, 24-osobowa grupa wyruszyła przez las, czerwonym szlakiem – pokonując Łysą górę – w stronę Góry Chyrowej.

  
    W trakcie leśnej wędrówki mijaliśmy przepiękne stare dęby. W bezpiecznym miejscu rozpaliliśmy ognisko, przy którym śpiewaliśmy stare harcerskie i turystyczne piosenki. Posileni pysznymi kiełbaskami ruszyliśmy w dalszą drogę. Naszym oczom ukazała się piękna, olbrzymia polana, z której widoczna była Góra Chyrowa.

   Radośni, zintegrowani, dumni, że udało się pokonać ponad 18 km, wróciliśmy busikiem do Dukli. Miło nam było przebywać w towarzystwie Pani Ani, z Ośrodka Kultury, która nieustannie utrwalała naszą wędrówkę wykonując zdjęcia.

Takie wyprawy pozwalają mieć nadzieję, że człowiek nie starzeje się. Już zaplanowaliśmy następną wyprawę.

Barbara Mucha
 
Wernisaż
2017plenerrzezbiarski.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 109 - 126 z 611

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności