Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 1 gość

Statystyka

Użytkowników: 4639
Artykułów: 1263
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 17344857

Archiwum

Dzień Papieski
2016ddziepapieski.jpg
 
Sukces
2016kropa.jpg
SUKCES KAPELI „DUKLANIE”
Dnia 22 maja w Korczynie odbył się XIII Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej XXXII KROPA. Celem konkursu jest ochrona, dokumentacja i propagowanie śpiewu i muzyki ludowej, a także wytypowanie reprezentantów Regionu Krośnieńskiego na 50 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych „Kazimierz Dolny 2016” oraz przedstawicieli Województwa Podkarpackiego na 50 Ogólnopolski Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku w jury konkursu zasiedli: dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf – przewodniczący; Jolanta Dragan – etnograf, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej; Maria Kula – etnolog, instruktor, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Emilia Jakubiec-Lis – muzyk, socjolog kultury, Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie. W przeglądzie wzięło udział 44 uczestników w kategoriach: zespoły śpiewacze, kapele, soliści instrumentaliści, soliści śpiewacy i gawędziarze.

2016kropadyplom.jpgW tegorocznym przeglądzie Gminę Dukla reprezentowała kapela „Duklanie” w składzie: Piotr Jakieła – kontrabas, Stanisław Kafel – akordeon, Artur Szajna – cymbały, Jaromir Faustus – klarnet i Katarzyna Michna – skrzypce. Zespół, zgodnie z regulaminem, wykonał cztery utwory instrumentalne pochodzące z regionu rzeszowskiego: „Za las chłopcy za las”, „Szła dziewczyna”, „Rumpaj-dyna” oraz „Słoneczko na zachodzie”. Kapela w obecnym składzie gra dopiero 2 miesiące. Podczas konkursu stanęła w szranki z zespołami mającymi już na swoim koncie liczne występy i nagrody na przeglądach muzyki ludowej. Był to więc dla kapeli duży sprawdzian umiejętności. Tym bardziej cieszy fakt, że nasi reprezentanci zostali zauważeni i nagrodzeni przez jury wyróżnieniem. W kategorii kapel I miejsce zdobyli: „Lisznianie” z Lisznej oraz kapela Zastawnych z Brzostka.

Sukces kapeli „Duklanie” napawa optymizmem na przyszłość i jest dla Ośrodka Kultury w Dukli potwierdzeniem, że wielomiesięczne starania o utworzenie zespołu z szerokim instrumentarium były słuszne. Dla instrumentalistów zaś jest to ogromna motywacja do dalszej pracy i rozwoju swoich umiejętności.

Galeria zdjąć
Galeria video
foto: Wlademar Kijowski, Ernest Błaż
 
Powiatowy Dzień Działacza Kultury
ddk2.jpgDzień Działacza Kultury to święto wszystkich ludzi kultury, twórców, artystów. Już po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało spotkanie, które odbyło się 20 maja w Domu Ludowym w Targowiskach.
Uroczystość organizowana jest, by nagrodzić i pokazać ludowych działaczy i ich twórczość. Aby podziękować tym wszystkim, którzy działalność kulturalną traktują jak misję, jak swoje życiowe motto, dla których dbałość o dziedzictwo kulturowe jest pasją, sposobem na życie.
Spotkania w gronie animatorów, twórców i działaczy tradycyjnie stały się okazją do uhonorowania osób, które szczególnie zasłużyły się dla kultury. Należy podkreślić, że powiat krośnieński jest jednym z nielicznych, gdzie świętuje się w tak podniosły sposób i docenia ludzi kultury. Od kilkunastu lat Starosta Krośnieński specjalne nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
      W tym roku wręczono cztery nagrody indywidualne i cztery zbiorowe.

Laureaci nagrody:
• Anna Warchoł, inicjatorka i animatorka wielu przedsięwzięć promujących kulturę, m.in. założycielka grupy obrzędowej „Dłużanki",
• Stanisław Lorenc, były członek kapeli ludowej „Swoki" oraz Jaśliskiego Chóru  Parafialnego. Obecnie należy do kapeli „Jaśliszczanie",
· Jan Omachel, wieloletni działacz kulturalny, członek Stowarzyszenia „Dębina"
• Janusz Ziomek, założyciel Chóru Kameralnego „Laudis" z Lubatówki oraz jego dyrygent,
• Zespół Śpiewaczy „Ustrobianki" z Ustrobnej, zespół działa od 48 lat, jest animatorem życia kulturalnego gminy,
• Zespół Śpiewaczy „Chorkowianie" z Chorkówki, zespół aktywnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych i swoim śpiewem uświetnia uroczystości gminne i powiatowe,
• Grupa Artystyczna KGW z Korczyny - Spornego, przez ponad 50 lat grupa aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym gminy i powiatu,
• Kapela Ludowa „Pogórzanie" koncertuje zarówno z espołem jak i samodzielnie, na rożnych uroczystościach gminnych, powiatowych, wojewódzkich i zagranicznych.
      Jak co roku ludzi kultury docenia także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorując zasłużonych odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej". O te odznaczenia wystąpił Starosta Krośnieński na wnioski wójtów, burmistrzów oraz dyrektorów ośrodków kultury.

Odznaczenia otrzymali:
• Alicja Adamik, propagatorka kultury ludowej, od ponad 20 lat pełni funkcję kierownika zespołu śpiewaczego „Seniorzy",
• Maciej Kandefer przez 21 lat był dyrygentem Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Besku,
• Danuta Kostyra, poetka, autorka scenariuszy do różnych sztuk i obrzędów, od 15 lat jest członkinią zespołu obrzędowo - śpiewaczego „Szarotka - Duklanie",
• Stanisław Lorenc, muzyk, akompaniator, członek kapeli „Jaśliszczanie", utalentowany rzeźbiarz i malarz,
• Edward Marszałek, wieloletni działacz kulturalny, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina", ma w swoim dorobku kilkaset artykułów opublikowanych na łamach prasy ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej,
• Małgorzata Walaszczyk - Faryj, założycielka zespołów „Szarotka - Duklanie", kapeli „Duklanie" i zespołu wokalnego „Acola", inicjuje i realizuje wiele projektów kulturalnych.
     Nagrody i odznaczenia wręczali przewodniczący Rady Powiatu Edward Nowak, starosta Jan Juszczak, wicestarosta Adolf Kasprzyk oraz urzędujący członek Zarządu Powiatu Aleksander Mercik.
Po raz piąty, w dowód uznania za dobrą współpracę w dziedzinie kultury z samorządem Powiatu Krośnieńskiego starosta Jan Juszczak wręczył pamiątkową statuetkę z wizerunkiem Patrona Powiatu Krośnieńskiego św. J.S. Pelczarem, Tiborovi Kubicka, dyrektorowi Centrum Oświaty i Kultury w Stropkovie na Słowacji.
Podsumowując spotkanie starosta Jan Juszczak zwrócił uwagę, iż Powiat Krośnieński już po raz 15. organizuje spotkanie z elitą kultury na obszarze powiatu. - W tym określeniu działacz mieści się wszystko. To są Ci Państwo, którzy dajecie nam radość ze swojej twórczości. Sami zapewne też się ubogacacie i radujecie tym co tworzycie. Bo ziemia krośnieńska jest piękna, ale również piękna bogactwem ludzi kultury. Organizując uroczystość po raz piętnasty nie brakuje nam tych, których chcemy uhonorować nagrodami. Gratuluję wszystkim odznaczonym oraz nagrodzonym i życzę, aby nigdy nie zabrakło im weny tworzenia. Cieszymy się z kultury, bo św. Jan Paweł II powiedział „Każdy człowiek żyje przez kulturę i dla kultury" i niech tak pozostanie.
      W imieniu nagrodzonych i odznaczonych słowa podziękowania dla organizatorów przekazał Edward Marszałek - Mistrz Mowy Polskiej, podkreślając, że niewiele jest takich samorządów jak krośnieńskie starostwo, które dba o zauważanie i docenianie ludzi kultury oraz inicjowanie takich uroczystości.

Podczas święta ludzi kultury nie mogło zabraknąć części artystycznej, która była bardzo atrakcyjna i urozmaicona. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili:  Kapela Ludowa „Pogórzanie", Zespół Kameralny z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Krośnie, Młodzieżowy Zespół Taneczny „Omega" z Chorkówki oraz Zespół Dziecięcy „Mali Rogowice" z Rogów.

                                                                                                                                                                                            Ewa Bukowiecka
 
Wystawa
2016wysmotyeyrel.jpg
WYSTAWA „MOTYWY RELIGIJNE W PRACACH UCZNIÓW LICEUM PLASTYCZNEGO W KROŚNIE" - OTWARTA
   W dniu 17 maja 2016 r. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbył się wernisaż wystawy: „Motywy Religijne w Pracach Uczniów Liceum Plastycznego w Krośnie". Na wystawie zgromadzono 28 rzeźb i płaskorzeźb wykonanych przez absolwentów i obecnych uczniów szkoły. Eksponaty zgromadzone na wystawie przedstawiają przekrój prac, które powstały na przestrzeni wielu lat funkcjonowania szkoły. Zostały one wykonane na zajęciach ze snycerstwa, podczas których powstały płaskorzeźby ukazujące: „Cerkwie", „Pietę" oraz motyw ilustrujący „Ucieczki do Egiptu". Na lekcjach tych „młodzi artyści" wykonali także rzeźby przestrzenne: popiersie "Jana Pawła II", popiersie Chrystusa w koronie cierniowej - „Ukrzyżowany", postać „Św. Jana z Dukli", postacie do szopki bożonarodzeniowej, a także liczne przedstawienia Jezusa wiszącego na krzyżu czyli krucyfiksy. Prezentowane są również prace wykonane na zajęciach wyrobów unikatowych czyli kapliczki drewniane z malowanymi ikonami w technice tempery, a także ikona otwierana pt. „Stworzenie Świata". Prace są próbą autorskiej interpretacji motywów sakralnych lub odnoszą się do wybitnych dzieł epoki średniowiecza. Nawiązują do znanych obrazów malarskich np. Cimbabue, Grunewalda, na podstawie których powstały krucyfiksy. Na wystawę składają się prace semestralne oraz dyplomowe uczniów Liceum Plastycznego w Krośnie. Prace dyplomowe są efektem wiedzy i techniki zdobytej podczas trwania nauki w szkole, popisem umiejętności i zrozumienia tematu. W wystawie uczestniczyli nauczyciele Liceum Plastycznego tj. kierownik sekcji przedmiotów artystycznych - Piotr Wójtowicz oraz nauczyciele przedmiotu snycerstwa - Paweł Leszega i Grzegorz Tomkowicz, którzy podzielili się z przybyłymi gośćmi informacjami na temat zgromadzonych rzeźb i procesu ich powstawania.
   Wystawa „Motywy Religijne w Pracach Uczniów Liceum Plastycznego" będzie można oglądać do 8 czerwca 2016 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 19.00 w Ośrodku Kultury - Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej, ul. Trakt Węgierski 38. Zapraszamy do oglądania.

 
Piosenka religijna
2016artrel.jpg
Konkurs piosenki, poezji i prozy religijne 2016 Dnia 13 maja w sali kinowo-widowiskowej Ośrodka Kultury odbył się XXIV Gminny Przegląd Piosenki Religijnej oraz Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy o Tematyce Religijnej. W konkursach wzięło udział aż 70 uczestników, którzy zaprezentowali się w VI kategoriach wiekowych. Komisja w składzie: Wojciech Krężałek- przewodniczący jury, o. Kalikst Piotrowski oraz Katarzyna Michna, wysłuchała wszystkich prezentacji i wyłoniła laureatów obydwu konkursów. W przerwie pomiędzy II i III kategorią odbyło się również wręczenie nagród w Konkursie Plastycznym „Mój anioł”.

Wyniki XXIV Gminny Przegląd Piosenki Religijnej

Kat I
I miejsce: Zuzanna Kwaśnicka – Dukla
wyróżnienie: Filip Niziołek – Dukla
wyróżnienie: Jacek Rąpała – Dukla

Kat. II - klasy I-III
I miejsce: Urszula Jakieła – indyw.
II miejsce: Martyna Jakieła – Jasionka
III miejsce: Zofia Baran – Dukla
wyróżnienie: Zuzanna Krowicka – Bel Canto
wyróżnienie: Gabriela Szwast – Iwla

Kat. III - klasy IV-VI
I miejsce: Daria Rajchel – Bel Canto
II miejsce: Gabriela Gędłek – Jasionka
III miejsce: Stanisław Stojak – Dukla
wyróżnienie: Iga Urban – Dukla
wyróżnienie: Dominika Wąsik – Równe
wyróżnienie: Wacław Czupiński – Iwla
wyróżnienie: Dominika Kochan – Równe

Kat. IV – Gimnazjum
I miejsce: Aleksandra Dyszkowska – Bel Canto
II miejsce: Bartłomiej Dębiec – Wietrzno
II miejsce: Weronika Wnęk – Równe
III miejsce: Julia Kula – Jasionka

Kat. V – Zespoły
I miejsce: AmusicA – A. Aszklar – Łęki Dukielskie
II miejsce: Koleżanki – Dukla
III miejsce: Cantabile – Jasionka
wyróżnienie: Bel Canto – Bel Canto
wyróżnienie: Gimnazjum – Dukla

Kat. VI – Dorośli
wyróżnienie: Anna Witek – ŚDŚ

Wyniki Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy o Tematyce Religijnej

Kat. II – kl. I-III
I miejsce: Anna Kosiek – Głojsce
wyróżnienie: Julia Pietruś – Głojsce

Kat. III – kl. IV-VI I miejsce: Kinga Janiszewska – Dukla
II miejsce: Malwina Uliasz – Jasionka
III miejsce: Kamila Laskowska – Głojsce
wyróżnienie: Maciej Agaś – Tylawa
wyróżnienie: Emilia Możdżan – Jasionka

Kat. IV – Gimnazjum
I miejsce: Milena Bień – Jasionka
II miejsce: Ilona Salwa – Tylawa
II miejsce: Karolina Misiak – Jasionka
III miejsce: Jakub Penar – Dukla
wyróżnienie: Łucja Kotłowska – Jasionka
wyróżnienie: Kinga Kuc - Dukla
 
kolejność

UWAGA Konkurs rozpoczynamy o godz 10.00

XXIV Konkurs piosenki, poezji i prozy o tematyce religijnej

 

Kat I                godz. 10.00

 

1.        

Filip Niziołek

Barka

Dukla

P

2.        

Jacek Rąpała

Pewnej nocy

Dukla

P

3.        

Zuzanna Kwaśnicka

Barka

Dukla

P

Czytaj całość
 
Jubileusz
  scutum.jpg
   W roku 966 Mieszko I przyjął chrzest święty, wprowadzając tym swój naród w świat kultury łacińskiej i uczynił nas obywatelami wspólnoty ludów chrześcijańskich. 1050 lat historii państwa i Kościoła na naszych ziemiach to wielkie dziedzictwo, które chcemy na nowo odkrywać i rozwijać. W dniach 29-30 kwietnia 2016 roku obchodzono w gminie Dukla Jubileusz 1050. lecia Chrztu Polski.
   Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godz. 19.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny, po której odbyła się Jubileuszowa Droga Krzyżowa ulicami Dukli do postawionego na Chyczkach krzyża wdzięczności za dar wiary chrześcijańskiej. Stacje drogi Krzyżowej czytali przedstawiciele różnych środowisk zawodowych. Następnego dnia odprawiona została, również w kościele farnym msza św. połączona z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, poprzez podejście do chrzcielnicy obok ołtarza i uczynienie znaku krzyża wodą chrzcielną. Po mszy św. zainteresowani uczestniczyli w bardzo ciekawych wykładach popularno-naukowych. Andrzej Szwast, nauczyciel języka polskiego analizował obraz Jana Matejki "Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965", Stanisław Kalita, nauczyciel historii w ZS nr 1 i ZS nr 2 przedstawił referat nt. "Znaczenie chrztu Polski i rozwój chrześcijaństwa na ziemi dukielskiej" , a Jerzy Możdżan autor książki "Prasłowianie, Słowianie, Polscy" wygłosił referat pt. "Polska Słowian i pierwsze lata chrześcijaństwa". Po wykładach burmistrz Dukli zaprosił mieszkańców na biesiadę przy staropolskim stole, która odbyła się w rynku. Odbyła się tam również inscenizacja historyczna "W czasach księcia Mieszka, plemion i wójtów" w wykonaniu Pracowni Rekonstrukcji Historycznych SCUTUM i Bractwa Rycerzy Ziemi Sanockiej i inscenizacja zwyczajów i obrzędów ludowych wywodzących się z chrześcijańskiej wiary w wykonaniu Zespołu Obrzędowo-Śpiewaczego "Szarotka-Duklanie". Uroczystości zakończyły się biegiem na 1050 m w parku przypałacowym, w różnych kategoriach wiekowych. Wręczenie medali zwycięzcom zakończyło uroczystości. Organizatorami obchodów byli: gmina Dukla Ośrodek Kultury w Dukli i parafia pw. Marii Magdaleny w Dukli.
 
Plastyka Religijna
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Mój anioł”
Dnia 9 maja rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Mój Anioł”. Komisja w składzie: Aleksandra Żółkoś, i Joanna Wrzecionko obejrzała ok. 140 prac i przyznała miejsca i wyróżnienia.
UWAGA! Oficjalne ogłoszenie wyników i przyznanie nagród nastąpi 13 maja podczas XXIV Konkursu piosenki, poezji i prozy o tematyce religijnej w przerwie między II, a III kategorią około godziny 10.50.

Przypominamy, że nieodebrane nagrody przepadają.
Lista osób nagrodzonych:
Kat. I - klasy 1-3 SP
1 miejsce: Kinga Hanas – Dukla
2 miejsce: Joanna Burda – Dukla
3 miejsce: Lena Gulba – Dukla
Wyróżnienie: Martyna Dołęgowska – Równe
Wyróżnienie: Eliza Kowalska – Dukla
Wyróżnienie: Szymon Krężałek – Łęki Dukielskie

Kat. II - klasy 4-6 SP
1 miejsce: Kacper Musiał – Głojsce
2 miejsce: Maria Sporniak – Równe
3 miejsce: Mikołaj Borek – Równe
Wyróżnienie: Nikoletta Jurczak - Dukla
Wyróżnienie: Małgorzata Szczurek - Dukla

Kat III - Gimnazjum
1 miejsce: Laura Woźniak – Głojsce
2 miejsce: Julia Woźniak – Głojsce
3 miejsce: Wiktoria Głód – ZSP Jasionka
Wyróżnienie: Weronika Leśniak – Wietrzno
Wyróżnienie: Natalia Uliasz – ZSP Jasionka

Kat. IV – Dorośli
I miejsce: Anna Witek
II miejsce: Barbara Marchewka
Wyróżnienie: Roman Krok
Wyróżnienie: Jadwiga Bogacz
Wyróżnienie: Katarzyna Szyszlak
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 145 - 162 z 535

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności