Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 1 gość

Statystyka

Użytkowników: 4918
Artykułów: 1298
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 17951363

Archiwum

Sobótki
2016sobotkiart.jpgXVIII Sobótkowe Spotkanie z Folklorem
   Dnia 19 czerwca na dukielskim rynku odbyło się XVIII już Sobótkowe Spotkanie z Folklorem. W tym roku oprawa całej imprezy była wyjątkowa, ponieważ relację z dukielskich Sobótek transmitowano w ramach inauguracyjnego odcinka programu „Lato w regionach” realizowanego przez TVP3 Rzeszów. Z samego rana na dukielskim rynku stanęły wozy transmisyjne i studio plenerowe, z których nadawano relację na żywo.

   Główne obchody Nocy Świętojańskiej rozpoczęły się o godzinie 17.00. Na scenie zaprezentowały się następujące zespoły obrzędowo-śpiewacze i kapele ludowe: „Tereściacy” z Zawadki Rymanowskiej, „Lubatowianie” z Lubatowej, „Chorkowianie” z Chorkówki oraz „Pogórzanie” z Miejsca Piastowego. Artyści w cudowny sposób ukazali piękno polskiego folkloru, zabawiając licznie zgromadzoną w tym roku publiczność śpiewem, tańcem i muzyką. O godzinie 20.00 na dukielskim rynku uformował się kolorowy orszak sobótkowy, w którym wzięli udział wszyscy zaproszeni artyści oraz publiczność. Korowód nad Dukiełkę poprowadzili członkowie zespołu obrzędowo-śpiewaczego „Szarotka-Duklanie” i kapela „Duklanie”. Zgodnie ze zwyczajem kobiety zabrały ze sobą wianki uplecione z pięknych kwiatów i magicznych ziół. Gdy tradycji stało się zadość i wszystkie wianki spłynęły z nurtem rzeki, cały korowód ze śpiewem na ustach powrócił na rynek, gdzie przystąpiono do realizacji kolejnych zwyczajów sobótkowych. Gdy słońce zaczęło zachodzić rozpalono dwa ogniska, które dawniej miały chronić przed złymi mocami i chorobą. Na scenie zaś, zespół obrzędowy „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego przedstawił obrzęd sobótkowy. Artyści ukazali słowiańskie tradycje związane z obchodami święta ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości.

   Po części artystycznej rozpoczęła się zabawa biesiadna z zespołem „FAIR PLAY” oraz przeprowadzono ostatnią część programu tegorocznej Sobótki, jaką było poszukiwanie kwiatu paproci. W tym roku szczęśliwym znalazcą magicznego kwiatu paproci, obdarzającego bogactwem, siłą i mądrością była pani Agnieszka Bożętka. Tegoroczna Noc Świętojańska zakończyła się po godzinie 24.00.
Katarzyna Michna
 
sobótki
sobotki_relacja12.jpg
18 czerwca na ogólnopolskiej antenie TVP3 rusza wakacyjny program LATO W REGIONACH.

Dziennikarze z oddziałów TVP będą pokazywać najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsca w Polsce i relacjonować najciekawsze imprezy plenerowe. Inauguracyjny program przygotowuje TVP3 Rzeszów.
Programy z cyklu LATO W REGIONACH emitowane będą w wakacyjne soboty i niedziele. Kilka razy dziennie widzowie będą mogli obejrzeć relacje "na żywo" lub wcześniej przygotowane programy z rożnych miejsc Polski. Na początek, 18 czerwca w trzech "wejściach" o 12:35, 13:20 i 16:30 promowane będzie Podkarpackie.

DUKLA 18-19 czerwca W niedzielę, 19 czerwca LATO W REGIONACH pozostanie w południowo-wschodniej Polsce. Ekipa Telewizji Rzeszów z wozem transmisyjnym zawita w Dukli.

Na dukielskim rynku, gdzie odbywać się będzie impreza sobótkowa, stanie także miasteczko telewizyjne. Zaproszeni do plenerowego studia goście opowiedzą o historii, kulturze i tradycjach miasta oraz jego okolic.

Relacje z Dukli w ogólnopolskim paśmie TVP3 i na regionalnej antenie TVP3 Rzeszów w niedzielę, 19 czerwca o 9:45, 11:50, 12:40, 19:40, 20:30 i 21:00.sobotki_relacja1.jpg
 
wernisaż
   2016wernisazart.jpg W dniu 10 czerwca 2016 r. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Dukla malowana pędzlem”. Wystawa jest wynikiem pleneru, który został zorganizowany po raz trzeci przez Ośrodek Kultury w Dukli w ramach kontynuacji projektu „Plener malarski artystów plastyków oraz warsztaty dla uzdolnionej młodzieży”, współfinansowanego przez Unię Europejską na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich z zakresu małych projektów w ramach działania 413” Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju ”objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
   Podczas pięciu dni plenerowych malarze zmierzyli się z tematem „Dukli i okolic”, jej architektury, zabytków i krajobrazu. Każdy z twórców podszedł do danego zagadnienia indywidualnie i na swój własny sposób. W wyniku tego powstały prace różne w technikach malarskich jak i spojrzeniu artystycznym. W tym samy czasie odbyły się warsztaty dla uzdolnionych dzieci i młodzieży z naszej gminy. Zaproszeni malarze poprowadzili zajęcia, podczas których „młodzi artyści” mogli zmierzyć się z techniką graficzną monotypią. Kolejną poznaną techniką były pastele olejne, dzięki którym powstały prace mocne w kolorze i wyrazie artystycznym. Najmłodsza grupa dziecięca tworzyła przestrzenne,

Czytaj całość
 
Dzień Papieski
2016artdzienpap.jpg " A GÓRA CERGOWA PATRZY NA NAS "... DUKIELSKI DZIEŃ PAPIESKI
19 lat temu ziemia dukielska gościła wyjątkowego i niepowtarzalnego gościa, jakim był papież Jan Paweł II - Wielki Człowiek i Wielki Święty. Wizytę swą sprawował z racji kanonizacji świętego Jana z Dukli, która to odbywała się w Krośnie. Z tego też powodu Rada Gminy uchwaliła dzień 9 czerwca Dukielskim Dniem Papieskim. Chcąc uczcić to jedyne w swoim rodzaju dla naszej społeczności wydarzenie, przygotowałyśmy ze swoimi uczniami klas IIa i Vb montaż słowno - muzyczny połączony z projekcją zdjęciowo - filmową. Wszystko to odbyło się w sali widowiskowo-teatralnej OK Dukla. Przepełniona sala widzów żywo i spontanicznie reagowała na przedstawianą przez dzieci treść. Honorowymi gośćmi byli - pan Aleksander Mercik dyrektor, etatowy członek zarządu powiatu, pani Grażyna Ostrowska, pan Piotr Czerwiński, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego imieniem świętego Jana Pawła II w Krośnie , pani wizytator Justyna Zając , pan Arkadiusz Bąk- przewodniczący komisji Towarzystwa Przyjaciół Szpitala w Krośnie, dyrektor ZS nr1 w Dukli ,pan Jerzy Pęcak oraz zastępca pan Stanisław Fornal. Pan dyrektor Piotr Czerwiński otrzymał od uczniów symboliczny kwiatek, który przekaże pacjentom i pracownikom szpitala. Pan dyrektor Aleksander Mercik wraz z panią Grażyną Ostrowską podzielili się z publicznością refleksją dotyczącą tamtych pamiętnych chwil. Była ona niezwykle głęboka i wzruszająca. Mali artyści zostali obdarowani obfitymi brawami oraz upominkami.Nad przebiegiem uroczystości czuwał , koordynował stroną techniczną i dbał o stronę wizualną pan Piotr Jakieła i pan Artur Szajna. Papież Jan Paweł II powiedział " A góra Cergowska patrzy na nas...", i tak jest i zawsze będzie. Tak samo, jak my zawsze pamiętać będziemy o tym wielkim dla wszystkich mieszkańców Dukielszczyzny przeżyciu. Dziękujemy dzieciom, rodzicom i wszystkim uczestnikom tego wydarzenia.


Józefa Winnicka- Sawczuk 
Małgorzata Lasek- Such
 
Wernisaż
2016wermalarski.jpg
 
DD
2016motory.jpg

Loteria fantowa i koncerty dla chorej Hani!


dziendziecka-page-001.jpg
 
Dzień Papieski
2016ddziepapieski.jpg
 
Sukces
2016kropa.jpg
SUKCES KAPELI „DUKLANIE”
Dnia 22 maja w Korczynie odbył się XIII Przegląd Pieśni i Muzyki Ludowej XXXII KROPA. Celem konkursu jest ochrona, dokumentacja i propagowanie śpiewu i muzyki ludowej, a także wytypowanie reprezentantów Regionu Krośnieńskiego na 50 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych „Kazimierz Dolny 2016” oraz przedstawicieli Województwa Podkarpackiego na 50 Ogólnopolski Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku w jury konkursu zasiedli: dr Andrzej Karczmarzewski – etnograf – przewodniczący; Jolanta Dragan – etnograf, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej; Maria Kula – etnolog, instruktor, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Emilia Jakubiec-Lis – muzyk, socjolog kultury, Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie. W przeglądzie wzięło udział 44 uczestników w kategoriach: zespoły śpiewacze, kapele, soliści instrumentaliści, soliści śpiewacy i gawędziarze.

2016kropadyplom.jpgW tegorocznym przeglądzie Gminę Dukla reprezentowała kapela „Duklanie” w składzie: Piotr Jakieła – kontrabas, Stanisław Kafel – akordeon, Artur Szajna – cymbały, Jaromir Faustus – klarnet i Katarzyna Michna – skrzypce. Zespół, zgodnie z regulaminem, wykonał cztery utwory instrumentalne pochodzące z regionu rzeszowskiego: „Za las chłopcy za las”, „Szła dziewczyna”, „Rumpaj-dyna” oraz „Słoneczko na zachodzie”. Kapela w obecnym składzie gra dopiero 2 miesiące. Podczas konkursu stanęła w szranki z zespołami mającymi już na swoim koncie liczne występy i nagrody na przeglądach muzyki ludowej. Był to więc dla kapeli duży sprawdzian umiejętności. Tym bardziej cieszy fakt, że nasi reprezentanci zostali zauważeni i nagrodzeni przez jury wyróżnieniem. W kategorii kapel I miejsce zdobyli: „Lisznianie” z Lisznej oraz kapela Zastawnych z Brzostka.

Sukces kapeli „Duklanie” napawa optymizmem na przyszłość i jest dla Ośrodka Kultury w Dukli potwierdzeniem, że wielomiesięczne starania o utworzenie zespołu z szerokim instrumentarium były słuszne. Dla instrumentalistów zaś jest to ogromna motywacja do dalszej pracy i rozwoju swoich umiejętności.

Galeria zdjąć
Galeria video
foto: Wlademar Kijowski, Ernest Błaż
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 163 - 180 z 559

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności