Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5226
Artykułów: 1422
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20479722

Archiwum

Wakacje
2018wakacje1.jpg
 
Dni Dukli 2018
poprawione_dni_dukli.jpg
 
Nawiązanie współpracy
2018jablonka.jpg
W sobotę 30 czerwca 2018 roku do Dukli zawitali wyjątkowi goście – Koło Gospodyń Wiejskich w Jabłonce-Bory, wsi leżącej na terenie pięknej krainy geograficzno-historycznej jaką jest Orawa. Celem wizyty, oprócz zwiedzenia ciekawych miejsc naszego regionu, było nawiązanie międzyregionalnej współpracy. W Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej za pośrednictwem Ośrodka Kultury w Dukli doszło do spotkania naszych gości z reprezentantkami KGW w Wietrznie. Przy wspólnym stole wymieniano doświadczenia, dzielono się własnymi spostrzeżeniami i omawiano warunki rozwoju dalszego współdziałania. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze, zwiastującej powodzenie wspólnych przedsięwzięć. W najbliższym czasie nastąpi również podpisanie umowy współpracy pomiędzy Ośrodkiem Kultury w Dukli i Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.
 
malarstwo ikonowe
   29 czerwca 2018 r. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbyło się otwarcie wystawy słowackiego artysty Andreja Urama – Murina. Główny motyw ekspozycji stanowi malarstwo ikonowe, które jest jednym z ulubionych tematów artystycznych wykonywanych przez Andreja Urama. Dodatkowo na wystawie można zapoznać się z resztą twórczości artysty, zgromadzone są przykłady obrazów z malarstwem krajobrazowym, martwej natury i sztuki abstrakcyjnej, której malarz zaczął poświęcać się w ostatnim czasie. Wystawę można oglądać do 31 lipca 2018 r. 

Andrej Uram – Murín
pedagog, artysta

   Urodził się w malowniczej wiosce Habur, gdzie spędził dzieciństwo i ukończył osiem klas szkoły podstawowej. Już w tak młodym wieku dostrzegał otaczającą przyrodę i jej coroczne zmiany, co wpłynęło na jego późniejszą twórczość. 


   W wieku młodzieńczym skierował swoje kroki do Preszowa, gdzie studiował w Szkole Pedagogicznej i nadal poszerzał swoje horyzonty artystyczne. Ponieważ lubił dzieci, po ukończeniu studiów w 1954 r. wstąpił do Szkoły Wychowania Fizycznego w Stropkowie. W 1964 r. ukończył zaocznie Instytut Pedagogiczny w Preszowie, Wydział Matematyki i Edukacji Artystycznej. Ponieważ aktywnie się kształcił i udzielał, stanowił motywację i przykład wzbogacania nowego myślenia, wyczucia artystycznego i miłości do sztuki dla swoich uczniów, którzy udawali się na studia w różnych szkołach artystycznych. 
   W 1970 roku Andrej Uram przeniósł się wraz z rodziną do Svidníka, gdzie pracował jako nauczyciel do emerytury. Jego malowidła ścienne z motywami życia szkolnego wciąż zdobią pomieszczenia Szkoły Podstawowej przy ul. Komenskéhow Svidníku.   
2018ikonyart.jpg

   Jego praca twórcza poświęcona jest kształtowaniu krajobrazu, intarsji i co nie mniej ważne, ikonom. Droga do malowania ikon prowadziła go poprzez malowanie wnętrza kościołów, później zajmował się renowacją ikony, co doprowadziło artystę do „pisania ikon”. 
   Malarstwo ikonowe jest wyjątkową ekspresją artystyczną i swoistą formą sztuki sakralnej Kościoła Wschodniego - zarówno greckokatolickiego jak i prawosławnego. Poprzez unikalną formę pozwala boskiej rzeczywistości przekształcać idee tekstów teologicznych. Dlatego Andrej Uram stosuje surowy język sztuki malowania ikon. Stosuje tak jak od wieków kanony towarzyszące ikonie: relacje kolorystyczne, koncepcji świętych figur, wyrażania emocji i poszukiwanie prawdy. 

   Obecnie Andrej Uram-Murin poświęca się także sztuce abstrakcyjnej. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w kraju i za granicą. Uczestniczy on także w regionalnych i zagranicznych imprezach plenerowych. 

   Twórczość Andrieja Urama można było podziwiać na wystawach w następujących miejscowościach: Michalovce, Medzilaborcia, Bardejov, Preszów, miał także kilka wystaw autorskich w Polsce. Mimo, że pan Andrew Uram jest emerytem, nie upuścił swojej palety i pędzla, ale spędza wolny czas na tym szlachetnym hobby - malowaniu.
 
Eko w tradycji i tworzeniu
2018animare.jpg
   28 czerwca 2018 r. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbyła się wystawa kończąca projekt „Eko w tradycji i tworzeniu” organizowany przez Stowarzyszenie ANIMARE, współfinansowany ze środków budżetowych Gminy Dukla. Składał się on z dwóch części. Podczas pierwszej części dzieci mogły poznać tradycje związane z obrzędami i rękodziełem Świąt Wielkiej Nocy. Powstały pisanki w różnych technikach: drapane, pisanki na jedwabiu, malowane tradycyjnie woskiem oraz piękne palmy wielkanocne.

   Druga część warsztatów, dotyczyła zielarstwa oraz motywów kwiatowych. Skierowana była do dzieci i dorosłych z terenu Gminy Dukla. Warsztaty zostały przeprowadzone w Szkole Podstawowej w Dukli przy współpracy Pani Marii Fornal. Przeprowadziła je Joanna Sadowska – Wrzecionko. Dzieci malowały polskie zioła na deskach i łyżkach drewnianych, powstały też obrazki oprawione w ramki przedstawiające kwiaty. Część skierowaną do osób dorosłych poprowadziła Barbara Marchewka w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej. Panie biorące udział w warsztatach mogły spróbować swoich sił w malowaniu kwiatowych motywów pochodzących z Zalipia.
   Podczas wystawy przybyli goście i uczestnicy warsztatów mogli wysłuchać podsumowania zrealizowanego projektu oraz obejrzeć powstałe prace.
 
Ikony
2018uran.jpg
 
koncert skrzypcowy 2018

skrzypce_2018.jpg

      Szkółka Skrzypcowa w Dukli zakończyła oficjalnie swój rok artystyczny koncertem w dniu 21 czerwca 2018r. Na dukielskiej scenie wystąpili niemal wszyscy uczniowie, wykonując wybrany przez siebie utwór solowy. Nie zabrakło najmłodszych, którzy rozpoczęli popisy oraz tych starszych, nie tylko wiekiem, ale też stażem gry na skrzypcach. Zabrzmiały utwory klasyczne oraz aranżacje skrzypcowe słynnych przebojów muzyki pop. Wszyscy skrzypkowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli pamiątkowe dyplomy oraz kwiaty. Podczas koncertu szkółka zaprezentowała też dwa utwory orkiestrowe, które będzie można usłyszeć ponownie podczas Dni Dukli.


 
Wycieczka
2018wycieczkdutw.jpg„Cudze chwalicie, swego nie znacie”
   Po wędrówce Połoniną Wetlińską i ścieżkami „bieszczadzkich zakapiorów” przeszedł czas na następną wycieczkę po atrakcjach Podkarpacia. Tym razem Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku i jego organizatorzy zadbali o przypomnienie atrakcji Ziemi Przemyskiej.

Bladym świtem 6 czerwca br. 31-uczestników wycieczki wyruszyło autokarem spod Transgranicznego Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli. W drodze ku Grodowi Czerwieńskiemu, krótko jego historię przedstawiła koleżanka Jadzia Morawska, uwzględniając znaczenie umocnień Twierdzy Przemyśl w losach I wojny światowej.


Spacer po Przemyślu i jego magicznych miejscach zorganizowała koleżanka Ewa Szymkowiak - rodowita przemyślanka, która oprowadziła nas po najważniejszych miejscach tego magicznego i ciekawego grodu, gdzie podziwiałyśmy: Archikatedrę z wieżą widokową, zamek Kazimierzowski z X wieku z Parkiem Pałacowym, Rynek z kamienicami i podcieniami.

Intensywne słońce spowodowało, że wszyscy z ochotą usiedliśmy w atrakcyjnie ukwieconej kawiarnio-lodziarni o włoskiej nazwie „FIORĘ”, gdzie wszyscy kosztowali słynne lody i ciasta. Adekwatnie do nazwy wnętrze kawiarni ukazało pejzaże wenecko-florenckie z pięknym sufitowym witrażem. Wszystkim smakowały wyroby cukiernicze. Długo będziemy wspominać wyjątkowy klimat miasta!

Następnym punktem programu było słynne Arboretum w Bolestraszycach. Wprawdzie ściany rododendronów i azalii, i krzewiastych Piwoni już przekwitły, ale pod okiem barwnie opowiadającego przewodnika podziwialiśmy kwitnące na stawach kolonie nenufarów – lilii wodnych (prawie jak w filmie Noce i Dnie), egzotyczne tulipanowce i wiele botanicznych atrakcji.

Nasza wyprawa skończyła się ogniskiem. Dziękujemy Pani Basi F. za przygotowanie oprawy i miłe towarzystwo na naszej wycieczce.

Do zobaczenia na ścieżkach Podkarpacia!

Anna Borek
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 36 z 638

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności