Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5166
Artykułów: 1379
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 19764348

Archiwum

Rewitalizacja
11 kwietnia 2018 r. w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej odbyło się otwarcie wystawy „Rewitalizacja Starego Miasta Dukli – projekt realizacyjny płyty Rynku i rekonstrukcji dawnej zabudowy”. Podczas spotkania o głównych założeniach projektu oraz rozwiązaniach technicznych opowiedział autora projektu arch. Marek Gransicki, głos zabrał również Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i przewodniczący Zarządu Osiedla Zenon Leńczyk. Po oficjalnej części wystawy licznie zgromadzeni widzowie mogli zadawać pytania na temat projektu na które szczegółowo odpowiadali organizatorzy wystawy. Zapraszamy mieszkańców Gminy Dukla do odwiedzenia i zapoznania się z wystawą do 30 kwietnia 2018 r.
 
Radio Rzeszów w Dukli
2018radiorzezszow.jpgW sobotę Wielkanocną Duklę odwiedziło Polskie Radio Rzeszów.

 Tematem kilkugodzinnego spotkania były tradycje lokalne związane ze Świętami Wielkiej Nocy. W audycji uczestniczyli : Dyrektor Ośrodka Kultury, Przedstawiciele Straży Pożarnej, Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Dukla, oraz lokalni artyści i pasjonaci tradycji i historii regionu.

 Każdy z gości opowiadał o zwyczajach świątecznych wyniesionych z rodzinnego domu oraz z lokalnego terenu. Często, w miejscowościach leżących obok siebie, można było spotkać zupełnie inne zwyczaje i obrzędy. Ogólnie rzecz biorąc jednak całokształt Świąt Wielkanocnych miał wiele cech wspólnych. W audycji uczestniczyły trzy pokolenia, więc można z pewnością stwierdzić, że tradycja świętowania i kultywowania lokalnych obrzędów wielkanocnych przetrwa przez kolejne lata.


 
Kiermasz Wielkanocny
  2018kiermaszwart.jpg    Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Chrystusa. Oprócz głębokiego wymiaru duchowego, czas ten jest związany również z licznymi tradycjami i zwyczajami, które powinniśmy kultywować. W dukielski kalendarz wydarzeń na stałe wpisał się „Świąteczny Kiermasz Wielkanocny”, którego celem jest właśnie zachowanie lokalnych zwyczajów oraz integracja mieszkańców Gminy.
   Program kiermaszu zorganizowanego tradycyjnie w Niedzielę Palmową, 25 marca 2018 roku w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej, zawierał kilka nieodłącznych punktów: degustację i możliwość nabycia jadła wielkanocnego i rękodzieła, wystawę prac plastycznych oraz wręczenie nagród w konkursach organizowanych przez Ośrodek Kultury w Dukli.
   Na stoiskach z jadłem wielkanocnym zaprezentowały się: Koła Gospodyń Wiejskich z Myszkowskiego, Równego i ze Zboisk oraz p. Maria Kołacz z Łęk Dukielskich i p. Anna Delimata z Barwinka. Goście odwiedzający „Kiermasz” mogli zakosztować takich regionalnych przysmaków świątecznych jak babki wielkanocne, różnego rodzaju ciasta, kruche ciasteczka, babeczki czy paschę wielkanocną. Przybyłych częstowano również żurkiem wielkanocnym. Dodatkowo panie z Równego i ze Zboisk zaprezentowały własnoręcznie wykonane stroiki i ozdoby świąteczne. W części rękodzielniczej wypełnionej kolorowymi pracami w różnych technikach królowały oczywiście tradycyjne pisanki przygotowane przez p. Marię Kwaśniowską z Barwinka oraz reprezentację z Mszany na czele z p. Ewą Kaczmarską-Więckowską. Tradycyjnie już na kiermasz przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Dukli prezentujący własne prace plastyczne wraz z nauczycielkami Marią Fornal, Katarzyną Poradyło i Marią Twardzik. Jajka „oklejanki”, decoupage, stroiki i wianki świąteczne zaprezentowała p. Barbara Marchewka. Swoje wyroby rękodzielnicze wystawiły również mieszkanki Gminy: P. Krystyna Szczurek z Cergowej - jajka zdobione tasiemką i cekinami, p. Dorota Puchała z Równego – palmy wielkanocne, koszyki szydełkowane i jajka w różnych technikach oraz p. Agata Bury z Teodorówki – ozdoby z decoupage. Dużym zainteresowaniem cieszyły się słomiane wyroby p. Stanisława Kolbucha z dziećmi. Na kiermaszu gościliśmy również trzyosobową reprezentację z Jasła: p. Zofię Berezowską z ozdobami z filcu, p. Wandę Basińską wyrabiającą szyte i szydełkowane serwetki oraz p. Bożenę Kejdrowską z ozdobami szydełkowanymi, biżuterią z koralików, sznurka i w technice sutasz.

  
   Stałym punktem „Świątecznego Kiermaszu Wielkanocnego” jest wystawa prac nagrodzonych w „Konkursie Wielkanocnym na Najpiękniejszą Pisankę, Kraszankę, Malowankę, Stroik i Palmę Wielkanocną”. W tym roku do wystawy dołączono prace uczniów Szkoły Podstawowej w Dukli powstałe podczas warsztatów realizowanych przez Stowarzyszenie „Animare” i Ośrodek Kultury w Dukli w ramach projektu „Eko w tradycji i tworzeniu” finansowanego ze środków budżetowych Gminy Dukla.

   Po godzinie 14.00 z udziałem Burmistrza Dukli – Andrzeja Bytnara odbyło się uroczyste wręczenie nagród we wspomnianym wcześniej konkursie plastycznym oraz w zorganizowanym po raz pierwszy Wielkim Gminnym Dyktandzie „Złotosłów”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.

   Serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia, szczególnie wystawcom, którzy podzielili się swoim talentem kulinarnym bądź plastycznym oraz wszystkim, którzy tego dnia odwiedzili nasz „Świąteczny Kiermasz Wielkanocny”.
 
Wyniki-Pisanka kraszanka
             20 marca 2018 roku w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli odbyło się rozstrzygnięcie „Konkursu Wielkanocnego na najpiękniejszą pisankę, kraszankę, malowankę, stroik i palmę wielkanocną”. Spośród 74 zgłoszonych prac, komisja w składzie: Aleksandra Żółkoś, Krystyna Boczar-Różewicz i Joanna Sadowska-Wrzecionko, nagrodziła następujące kompozycje plastyczne:

KATEGORIA WIEKOWA:

Szkoła Podstawowa Pisanka tradycyjna:
I miejsce: Tomasz Agaś – SP w Tylawie
II miejsce: Małgorzata Kwaśniowska – SP w Tylawie
III miejsce: Tomasz Delimata – SP w Tylawie
III miejsce: Amelia Dubiel – SP w Iwli
wyróżnienie: Dawid Węgrzyn – SP w Łękach Dukielskich

Pisanka współczesna:
I miejsce: Tomasz Salwa – SP w Tylawie
II miejsce: Martyna Czaja – SP w Dukli
II miejsce: Olaf Drozd – SP w Dukli
III miejsce: Patryk Pec – SP w Łękach Dukielskich
wyróżnienie: Marcin Gruszka – SP w Iwli
wyróżnienie: Łukasz Buczyński – SP w Łękach Dukielskich

Stroik wielkanocny:
I miejsce: Milena Buczyńska – SP w Łękach Dukielskich
I miejsce: Aleksandra Lekostaj – SP w Iwli
II miejsce: Marcin Dziedzic – SP w Łękach Dukielskich
II miejsce: Martyna Belczyk – SP w Dukli
III miejsce: Oliwia Frankiewicz – SP w Tylawie
III miejsce: Róża i Wiktoria Puchała – SP w Równem
wyróżnienie: Patrycja Krowicka – SP w Dukli
wyróżnienie: Norbert Woźniak – SP w Tylawie
wyróżnienie: Julia Szczurek – SP w Dukli
wyróżnienie: Kamila Gałka – SP w Dukli
wyróżnienie: Nikola Woźniak – SP w Tylawie
wyróżnienie: Kacper Misiołek – SP w Dukli

Palma wielkanocna:
I miejsce: Marcelina Albrycht – SP w Równem
wyróżnienie: Szymon Cichoń – SP w Iwli
wyróżnienie: Martyna Dołęgowska i Roksana Szczurek – SP w Równem

KATEGORIA WIELOWA: Gimnazjum
Pisanka tradycyjna:
I miejsce: Marcin Kwaśniowski – SP w Tylawie
I miejsce: Wiktoria Malinowska – SP w Tylawie

Pisanka współczesna:
wyróżnienie: Wiktoria Brekiesz – SP w Głojscach

Stroik wielkanocny:
wyróżnienie: Sara Woźniak – SP w Iwli
wyróżnienie: Weronika Gałka – ZS nr 2 w Dukli

Palma wielkanocna:
III miejsce: Marcin Kwaśniowski – SP w Tylawie

KATEGORIA WIEKOWA: Dorośli
Pisanka współczesna:
I miejsce: Praca zbiorowa pod op. Małgorzaty Kłap - ŚDS w Cergowej
II miejsce: Praca zbiorowa pod op. Aleksandry Okońskiej Szczurek – Gminny Klub Seniora w Dukli

Stroik wielkanocny:
I miejsce: Roman Krok pod op. Barbary Marchewki – ŚDS w Cergowej
I miejsce: Tadeusz Zając pod op. Barbary Marchewki – ŚDS w Cergowej
II miejsce: Piotr i Józef Mastej, Wiesław Książkiewicz pod op. Kamila Krowickiego – ŚDS w Cergowej
III miejsce: Małgorzata Stasik i Krystyna Zając pod op. Kamila Krowickiego - ŚDS w Cergowej
wyróżnienie: Praca zbiorowa pod op. Aleksandry Okońskiej Szczurek – Gminny Klub Seniora w Dukli

Palma wielkanocna:
wyróżnienie: Praca zbiorowa pod op. Aleksandry Okońskiej Szczurek – Gminny Klub Seniora w Dukli
 
Malowanie jaj
2018malowanijajart.jpg21 marca 2018 roku w sali Transgranicznego Centrum Wymiany Kulturalnej odbyło się coroczne spotkanie pt.: „Wspólne Malowanie Jaj”. Jak co roku do pracy zasiedli lokalni rękodzielnicy specjalizujący się w tradycyjnych technikach pisania jaj i osoby początkujące. Popołudnie upłynęło w twórczej atmosferze pełnej rozmów i wymiany doświadczeń. Efektem kilkugodzinnego spotkania były przepiękne, kolorowe pisanki gotowe do włożenia w koszyczek wielkanocny.

 
dyktando 2018

  dyktando_2018.jpg 

    23 lutego 2018 roku o godz. 10.30, w Szkole Podstawowej w Dukli odbyło się I Wielkie Gminne Dyktando „Złotosłów”. Komisja w składzie przewodnicząca Agnieszka Urbanek - filolog, Zofia Szubrycht i Joanna Szczurek, po przeczytaniu i sprawdzeniu 21 prac postanowiła, że tytuł MISTRZA ORTOGRAFII w naszej gminie otrzyma JULIA BARAN uczennica I klasy LO z Dukli
W poszczególnych kategoriach nagrodzeni i wyróżnieni zostali:
I miejsce Julia Tyburcy - VI kl. SP Dukla
I miejsce Kacper Kania - II kl. Gimnazjum Równe
wyróżnienie: Filip Woltosz - IV kl. - SP Jasionka
wyróżnienie: Antonina Maj – II kl. LO Dukla
wyróżnienie: Weronika Folcik – VII kl. SP Dukla
   Dyktando, nie było łatwe – jak jednak widać, niektórzy poradzili sobie bardzo dobrze. To nie ortografia sprawiała najwięcej problemów, tylko łączna i rozłączna pisownia wyrazów - m.in. w dyktandzie pojawiły się takie oto ciekawostki i trudności ortograficzne: „dwudziestosiedmioipółletnia”, „w oka mgnieniu”, „połemkowska”, „nadjasiołkowe łęgi”, „podsanocka”, „nie raz, nie dwa”, „gdzieniegdzie”, „półmrok”, „ni stąd, ni zowąd”, „nierzadko”, „niezniechęcona”, „spode łba”, „żarzącym się”, „na wpół”, „co najmniej” , „toteż” Natomiast ze słowem „gżegżółki” - ciekawostki z niemalże symbolicznym nagromadzeniem trudności ortograficznych, praktycznie nikt nie miał problemu – kukułki okazały się dla piszących łaskawe. Oczywiście błędów nie brakowało ( ale takie to zadanie dyktanda ) jak głosi powiedzenie … tylko ten, kto nic nie robi, ich nie popełnia. Chciałbym podziękować dyrekcji Szkoły Podstawowej w Dukli za pomoc we współorganizacji, komisji konkursowej za pracę włożoną w ocenę dyktand oraz opiekunom, którzy przygotowali uczestników. Ze swojej strony zachęcam wszystkich i tych małych i tych dużych do wzięcia udziału w przyszłorocznej „zabawie z wyrazem” i sprawdzeniu swoich sił w boju z ojczystą pisownią.
Gratuluję bez wyjątku wszystkim, odważnym uczestnikom!
dyktando.jpg
 
UWAGA
W dniu 21.03.2018 r. zajęcia taneczne dla DUTW
zostają odwołane
z powodu odbywającego się w TCWK "Wspólnego malowania jaj"
 
pisanki 2018
malowanie_jaj_2018.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 36 z 611

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności