Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 4918
Artykułów: 1298
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 17951470

Archiwum

Warsztaty tańca ludowego
   Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci Na koniec października przypadła realizacja kolejnej inicjatywy zaplanowanej w ramach projektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej. W Polsce i na Słowacji odbyły się „Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci”.
2017warpolskaart.jpg
   Jako pierwsi, w trzeci weekend października, do Dukli przyjechali Słowacy. 20-osobowa grupa dzieci w wieku 12-13 lat, z zespołu folklorystycznego „Makovicka” ze Świdnika, wraz z trójką opiekunów, spędziła u nas trzy dni. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać polską kulturę taneczną, poprzez naukę jednego z tańców narodowych – „Krakowiaka”. Warsztaty poprowadziły dwie instruktorki – specjalistki w dziedzinie tańca ludowego, Panie Małgorzata Machnik i Natalia Halerz, pracujące na co dzień przy Zespole Tańca Ludowego „Pogórzanie”. Dzieci spędzały na sali ćwiczeniowej po kilka godzin dziennie, ucząc się kroków i poznając poszczególne elementy układu tanecznego.


Zajęcia odbywały się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dukli, która została udostępniona dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Jerzego Pęcaka. Na zakończenie intensywnego weekendu, przed wyjazdem do Świdnika, młodzi tancerze zaprezentowali zgromadzonej publiczności efekty swojej ciężkiej pracy pod okiem instruktorów. Pośród oglądających znaleźli się Burmistrz Dukli – Pan Andrzej Bytnar oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli – Pani Małgorzata Walaszczyk-Faryj. Dzieci zatańczyły również swój popisowy taniec słowacki – „Polkę Saris” i „Poloneza” poprowadzonego przez Panie Małgorzatę i Natalię.
   2017taniecsowacja.jpg
   Tydzień później, w towarzystwie opiekunów na Słowację pojechało 16 dziewczynek oraz 4 chłopców z terenu naszej gminy, w wieku od 6 do 9 lat, które uczestniczą w zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów Ośrodka Kultury w Dukli. Dla większości, trzydniowe warsztaty były pierwszym w życiu, samodzielnym wyjazdem poza granice kraju. Patronat nad warsztatami sprawował słowacki partner mikroprojektu – Podduklianské osvetové stredisko w Świdniku. Tuż po przyjeździe odbyły się pierwsze zajęcia.


Do ich poprowadzenia zaproszono słowackiego choreografa, scenarzystę, reżysera i pedagoga tańca – Ing. Ladislava Bačinský’ego wraz z pomocnikiem Matejem Ragan. Instruktorzy zaproponowali nam naukę kilku ludowych zabaw tanecznych pochodzących z różnych regionów Słowacji: „Kotka”, „Vruna leči”, „To i ja, to i ty”, „Koňe jadom” oraz „Medveďu, daj labe”. Dzieci poznały przyśpiewki oraz kroki taneczne, które następnie zostały połączone w suitę tańców słowackich. Nauka układu została podzielona na kilka etapów, tak by dzieci dostatecznie przyswoiły materiał. Instruktorzy każdą wolną chwilę wykorzystywali na pracę nad techniką taneczną uczestników warsztatów. Na zakończenie intensywnych trzech dni mogliśmy się pochwalić efektowną etiudą taneczną, którą obejrzała Dyrektor Podduklianskégo osvetovégo strediska w Świdniku – Pani Maria Pajzinkova.

   Celem zorganizowania tych dwuetapowych warsztatów w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego było poznanie kultury tanecznej regionu pogranicza przez najmłodszych mieszkańców obszaru wsparcia. Pozwoli to ochronić choć niewielką część tradycji naszych przodków i ugruntować tożsamość lokalną przyszłych odbiorców kultury.
 
zapowiedź wydarzenia "Hulyet, hulyet"
  huliet.jpg
  „Hulyet, hulyet” to poetycka opowieść inspirowana historiami i zdjęciami z krakowskiego getta, zrealizowana w formie cieniowej instalacji teatralnej. Ekrany zamontowane są w przedmiotach codziennego użytku - w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, szafce aptecznej, w stole. Widzowie razem z wykonawcami przechodzą od obiektu do obiektu, oglądając kolejne sceny. Mogą dotykać eksponatów, nie ma teatralnej iluzji, a dystans pomiędzy występującymi i oglądającymi jest minimalny. Spektakl - instalacja Huljet huljet jest osobistą wypowiedzią artystyczną zespołu Teatru Figur Kraków. To wyraz niezgody na to, aby wspomnienie o ludziach, którzy żyli w getcie przykryły statystyki ofiar i bezosobowe tablice pamiątkowe. Wszyscy wiedzą o utworzeniu getta, o jego likwidacji, ale mało kto wie o tym, że na Limanowskiego sprzedawano lody, a Rosnerowie grali w kawiarni koncerty. Że było co najmniej kilka tras szmuglowania koszernego jedzenia, działały organizacje pomocowe, szpital, a w Aptece pod Orłem czytano gazety, słuchano muzyki, prowadzono dyskusje. Że młodzi – wbrew wszystkiemu - się zakochiwali. Próbowano żyć. 
Spektakt:
24 października 2017r.
godz 12.00 - gimnazja
12.45 warsztaty
godz.18.00 - dorośli
18.45 warsztaty
wstęp wolny
Czytaj całość
 
Wystawa "Pleć to sam"
2017wszystkoplec.jpg
 
Dukielski Rajd Starszaków
2017dutwrajdzyndranowa.jpg
 
program Niepodległa
niepodlega_3.jpg
 
Pieśni Patriotyczne
niepodlega_konkurs.jpg

Protokół z posiedzenia komisji Konkursu Pieśni Patriotycznej

Projekt pt. „Ballada pisana Szlakiem frontu Wschodniego” realizowany w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”.

19 października 2017r. w sali Ośrodka Kultury odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej. Komisja w składzie; Małgorzata Lasek-Such - nauczyciel muzyki Szkoły Podstawowej w Dukli, Katarzyna Kołodziej - przedstawiciel Związku Harcerstwa Polskiego oraz Artur Szajna – instruktor muzyki z Ośrodka Kultury, wyłoniła laureatów:


1. Marcelinę Albrycht – SP Równe
2. Zuzannę Szczurek – SP Równe
3. Oliwię Bobulę – ZS nr I Dukla
4. Elizę Kowalską – ZS nr I Dukla
5. Małgorzatę Wróbel – SP Jasionka
6. Julię Kulę – SP Jasionka 7. Sarę Woźniak – Gimnazjum Iwla
8. Bartłomieja Dębca – Gimnazjum Wietrzno
9. Stanisława Stojak – ZS nr II Dukla

Ponadto komisja konkursowa postanowiła wyróżnić:
1.Darię Rajchel – ZS nr I Dukla
2.Joannę Kawulok - Royal Art
3.Sabinę Seredę – SP Iwla
4.Gabrielę Fornal – Gimnazjum Głojsce
5.Klaudię Trzebunię – Gimnazjum Tylawa

UWAGA! Warsztaty dla laureatów i wyróżnionych odbędą się we czwartek 26 października o godz. 16.00 w sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka Kultury, ul. Kosciuszki 4

Laureaci i wyróżnieni wystąpią 11 listopada podczas Uroczystego Koncertu „Wspólne Śpiewanie Pieśni patriotycznych” w nowych aranżacjach utworów patriotycznych.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”

logo_pl1.jpg
 
Warsztaty Twórcze- Ikony i Filc
Warsztaty twórcze
2017artikonywar.jpg
   W ramach mikroprojektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej, odbyły się „Warsztaty twórcze” skierowane do mieszkańców Dukli i Svidnika. W dniach 29 – 30 września 2017 r. po stronie Polskiej odbyła się pierwsza część warsztatów, podczas których uczestnicy poznali historię i technikę pisania Ikon - obrazu o tematyce religijnej malowanego na desce, przedstawiającego świętych, sceny biblijne. W tajniki „sztuki Ikonopisarstwa” uczestników wprowadził instruktor słowacki - duchowny Jan Pajkos. Po zapoznaniu się ze znaczeniem Ikony oraz jej bogatą symboliką, uczestnicy mogli spróbować swoich sił i „napisać” ikonę z wizerunkiem pantokratora czyli przedstawieniem postaci Jezusa Chrystusa.


   Tydzień później na Słowacji w Svidniku odbyła się druga część warsztatów. Tematem tego spotkania, prowadzonego przez Panią instruktor – Joannę Sadowską – Wrzecionko, był „Świat Filcu”. W ramach warsztatów w pracowni Podduklianské osvetové stredisko vo Svidníku zebrała się liczna grupa pań, które wykonały w technice filcowania „na mokro” szale, kamizelki i biżuterię. 2017artfilc.jpgMetoda ta polega na formowaniu włókien wełny w jednolity zbity materiał, przy użyciu ciepłej wody i mydła, poprzez pocieranie i ugniatanie. Uczestniczki warsztatów wykonywały swoje prace z białej wełny pochodzącej z regionu Podkarpacia, a po powstaniu prac i oczyszczeniu ich z mydła zostały one zafarbowane w kąpieli wodnej z barwnikami.


   Realizacja „Warsztatów twórczych” przyczyniła się do aktywizacji mieszkańców i artystów z terenu pogranicza polsko–słowackiego, wymiany kulturowej oraz ochrony historii naszych regionów. Wpłynęła też pozytywnie na poszerzenie horyzontów i zdobycie nowych umiejętności uczestników warsztatów.
 
kolejność prezentacji - piosenka patriotyczna

KAT I          godz. 9.00

1

Zuzanna Szczurek

A JEŚLI NIE WRÓCĘ

Równe

2

Wiktoria Dębiec

TAKI KRAJ

Wietrzno

3

Martyna Kosior

MURY

Dukla

4

Anna Kłap

NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA

Równe

5

Wiktoria Dubiel

DZIŚ IDĘ WALCZYĆ MAMO

Iwla

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 36 z 559

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności