Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5226
Artykułów: 1422
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20479741

Archiwum

spotkanie
2017aloesdutw.jpg
 
Z Barwinka do Zndranowej
2017dutwbarwinwk.jpg
W dniu 5 listopada 2017, odbyła się piesza wycieczka z Barwinka do Zyndranowej, organizowana przez Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku we współpracy z Ośrodkiem Kultury w Dukli. Szlakiem przez lasy i polne drogi, prowadzeni przez profesjonalnego przewodnika górskiego, studenci przeszli ponad 6-kilometrową trasę. Ze wzgórz można było podziwiać urokliwe, przygraniczne tereny. W trakcie wycieczki rozpalone było wspólne ognisko, przy którym można było pogawędzić i usmażyć kiełbaski. Finałową częścią wycieczki było przejście przez miejscowość Zyndranowa – wysiedloną pod wojnie, w której pozostało już niewielu mieszkańców. 
Andrzejki
2017andrzejkidutw.jpg
 
Wiersz i proza
2017wieriproza.jpg
3 listopada 2017 roku w sali widowiskowo-teatranej Ośrodka Kultury w Dukli odbył się „XIII Gminny Konkurs Wiersza i Prozy”. W komisji konkursu zasiedli: dyrektor Biblioteki Publicznej w Dukli – Pani Joanna Szczurek oraz instruktorzy Ośrodka Kultury – Anna Lenkiewicz i Norbert Uliasz. Spośród 24 konkursowych prezentacji jury wyłoniło zwycięzców w następujących kategoriach:


Kat.1 – kl. I-III
1 miejsce: Julia Świątek – SP Iwla
2 miejsce: Zofia Sobolewska – SP Iwla
3 miejsce: Szymon Cichoń – SP Iwla.

Kat. 2 – kl. IV-VI
1 miejsce: Gabriela Szwast – SP Iwla
2 miejsce: Karolina Delimat – SP Iwla
3 miejsce: Adrian Fornal – SP Iwla

Kat. 3 – kl. VII i wygaszane klasy gimnazjalne
1 miejsce: Sara Woźniak – SP Iwla
 
Zakończenie Projektu "Pleć to sma"
2017art_animare.jpg
PLEĆ TO SAM – ZAKOŃCZENIE PROJEKTU
   Projekt „Pleć to sam - plecionkarstwo ekologiczne” dofinansowany ze środków Gminy Dukla zakończyło się w dniu 26 października 2017 r. wystawą w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej. Na wystawie zostały zaprezentowane prace dzieci uczestniczących w warsztatach zorganizowanych przez instruktorów rękodzieła ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalno-Ekologicznych ANIMARE, które było pomysłodawcą tego projektu. Podczas zajęć, które odbywały się w pracowni Pani M. Fornal oraz w pracowni plastycznej w Ośrodka Kultury w Dukli, dzieci poznały techniki różnych splotów. Pod okiem Pani B. Marchewki powstał piękny pająk ze słomy i bibuły, dzieci piekły również ciasto obrzędowe. Na zajęciach prowadzonych przez J. Sadowską-Wrzecionko wykonano koszyki z siana i wianki ziołowe. Dzieci zapoznały się z techniką splotów makramy, dzięki czemu powstały piękne, kolorowe łapacze snów - warsztaty prowadziła Pani A. Wrzecionko.


   Stowarzyszenie Animare bardzo dziękuje za współpracę: Pani M. Fornal i Panu dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Dukli oraz Pani dyrektor M. Walaszczyk-Faryj. Dziękujemy również rodzicom i dzieciom za zainteresowanie warsztatami i tak liczne przybycie na wystawę końcową. J. Sadowska - Wrzecionko
 
Warsztaty tańca ludowego
   Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci Na koniec października przypadła realizacja kolejnej inicjatywy zaplanowanej w ramach projektu „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej. W Polsce i na Słowacji odbyły się „Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci”.
2017warpolskaart.jpg
   Jako pierwsi, w trzeci weekend października, do Dukli przyjechali Słowacy. 20-osobowa grupa dzieci w wieku 12-13 lat, z zespołu folklorystycznego „Makovicka” ze Świdnika, wraz z trójką opiekunów, spędziła u nas trzy dni. Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać polską kulturę taneczną, poprzez naukę jednego z tańców narodowych – „Krakowiaka”. Warsztaty poprowadziły dwie instruktorki – specjalistki w dziedzinie tańca ludowego, Panie Małgorzata Machnik i Natalia Halerz, pracujące na co dzień przy Zespole Tańca Ludowego „Pogórzanie”. Dzieci spędzały na sali ćwiczeniowej po kilka godzin dziennie, ucząc się kroków i poznając poszczególne elementy układu tanecznego.


Zajęcia odbywały się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dukli, która została udostępniona dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Jerzego Pęcaka. Na zakończenie intensywnego weekendu, przed wyjazdem do Świdnika, młodzi tancerze zaprezentowali zgromadzonej publiczności efekty swojej ciężkiej pracy pod okiem instruktorów. Pośród oglądających znaleźli się Burmistrz Dukli – Pan Andrzej Bytnar oraz dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli – Pani Małgorzata Walaszczyk-Faryj. Dzieci zatańczyły również swój popisowy taniec słowacki – „Polkę Saris” i „Poloneza” poprowadzonego przez Panie Małgorzatę i Natalię.
   2017taniecsowacja.jpg
   Tydzień później, w towarzystwie opiekunów na Słowację pojechało 16 dziewczynek oraz 4 chłopców z terenu naszej gminy, w wieku od 6 do 9 lat, które uczestniczą w zajęciach tanecznych prowadzonych przez instruktorów Ośrodka Kultury w Dukli. Dla większości, trzydniowe warsztaty były pierwszym w życiu, samodzielnym wyjazdem poza granice kraju. Patronat nad warsztatami sprawował słowacki partner mikroprojektu – Podduklianské osvetové stredisko w Świdniku. Tuż po przyjeździe odbyły się pierwsze zajęcia.


Do ich poprowadzenia zaproszono słowackiego choreografa, scenarzystę, reżysera i pedagoga tańca – Ing. Ladislava Bačinský’ego wraz z pomocnikiem Matejem Ragan. Instruktorzy zaproponowali nam naukę kilku ludowych zabaw tanecznych pochodzących z różnych regionów Słowacji: „Kotka”, „Vruna leči”, „To i ja, to i ty”, „Koňe jadom” oraz „Medveďu, daj labe”. Dzieci poznały przyśpiewki oraz kroki taneczne, które następnie zostały połączone w suitę tańców słowackich. Nauka układu została podzielona na kilka etapów, tak by dzieci dostatecznie przyswoiły materiał. Instruktorzy każdą wolną chwilę wykorzystywali na pracę nad techniką taneczną uczestników warsztatów. Na zakończenie intensywnych trzech dni mogliśmy się pochwalić efektowną etiudą taneczną, którą obejrzała Dyrektor Podduklianskégo osvetovégo strediska w Świdniku – Pani Maria Pajzinkova.

   Celem zorganizowania tych dwuetapowych warsztatów w ramach Programu Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020 finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego było poznanie kultury tanecznej regionu pogranicza przez najmłodszych mieszkańców obszaru wsparcia. Pozwoli to ochronić choć niewielką część tradycji naszych przodków i ugruntować tożsamość lokalną przyszłych odbiorców kultury.
 
zapowiedź wydarzenia "Hulyet, hulyet"
  huliet.jpg
  „Hulyet, hulyet” to poetycka opowieść inspirowana historiami i zdjęciami z krakowskiego getta, zrealizowana w formie cieniowej instalacji teatralnej. Ekrany zamontowane są w przedmiotach codziennego użytku - w starych walizkach, pudełeczkach po lekarstwach, szafce aptecznej, w stole. Widzowie razem z wykonawcami przechodzą od obiektu do obiektu, oglądając kolejne sceny. Mogą dotykać eksponatów, nie ma teatralnej iluzji, a dystans pomiędzy występującymi i oglądającymi jest minimalny. Spektakl - instalacja Huljet huljet jest osobistą wypowiedzią artystyczną zespołu Teatru Figur Kraków. To wyraz niezgody na to, aby wspomnienie o ludziach, którzy żyli w getcie przykryły statystyki ofiar i bezosobowe tablice pamiątkowe. Wszyscy wiedzą o utworzeniu getta, o jego likwidacji, ale mało kto wie o tym, że na Limanowskiego sprzedawano lody, a Rosnerowie grali w kawiarni koncerty. Że było co najmniej kilka tras szmuglowania koszernego jedzenia, działały organizacje pomocowe, szpital, a w Aptece pod Orłem czytano gazety, słuchano muzyki, prowadzono dyskusje. Że młodzi – wbrew wszystkiemu - się zakochiwali. Próbowano żyć. 
Spektakt:
24 października 2017r.
godz 12.00 - gimnazja
12.45 warsztaty
godz.18.00 - dorośli
18.45 warsztaty
wstęp wolny
Czytaj całość
 
Wystawa "Pleć to sam"
2017wszystkoplec.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 91 - 108 z 638

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności