Wernisaż wystawy - Grzegorz Tomkiewicz

10-03-2023

W dniu 9 marca w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej w Dukli odbył się wernisaż rzeźby i malarstwa Grzegorza Tomkowicza, który tematycznie swoimi obrazami zabiera nas w świat romantycznej wiosny. Tego dnia wiele osób zgromadziło się by podziwiać prace artysty. Wernisaż rozpoczęła uczennica szkoły plastycznej w Krośnie-  Zuzanna Niebieszczańska razem z utworami, które zaśpiewała i zagrała z pełną pasją. Całemu wydarzeniu towarzyszyła miła atmosfera, a na gości czekał poczęstunek.

Grzegorz Tomkowicz

Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym i wydziału Rzeźby ASP w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni Rzeźby prof. Stefana Borzęckiego. Nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznym im. T. Brzozowskiego w Krośnie. W 2000 r. uzyskał stypendium Fundacji Janineumw Wiedniu. W 2008 r. otrzymał tytuł Honorowego Siekiernika przyznanego przez Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Posiada własną pracownię artystyczną. Bierze czynny udział w życiu kulturalnym regionu. Tworzy rzeźby w drewnie, kamieniu, brązie, żywicy, wykonuje medale i statuetki pamiątkowe. Zrealizował kilkadziesiąt rzeźb pomnikowych, nagrobnych, sakralnych, tablic pamiątkowych z brązu i kamienia. Mieszka i tworzy w Jabłonicy Polskiej.

Nagrody i wyróżnienia:

1997 - III nagroda w konkursie „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 1997”- BWA Rzeszów

1998 - wyróżnienie w  konkursie „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 1998”- BWA Rzeszów

2004 - II nagroda w VIII Biennale Plastyki Krośnieńskiej - BWA Krosno

2005- nagroda w konkursie grupy Sanofi  Avantis „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku 2005”- BWA Rzeszów

200 6- I nagroda w IX Biennale Plastyki Krośnieńskiej - BWA Krosno

2008 - I nagroda w X Biennale Plastyki Krośnieńskiej - BWA Krosno

2014 - wygrana w konkursie na pomnik Adama Loreta w Jaśle

Wystawy indywidualne:

1997- Muzeum Historyczne w Dukli

1998 - BWA Rzeszów

1999 - BWA Krosno

2000 - BWA Dwór Karwacjanów w Gorlicach

2002- Muzeum Historyczne w Dukli

2004- GOK Haczów

2008 - RCKP Krosno

2009 - Salonik Artystyczny, Biblioteka Publiczna w Krośnie

2010 - BWA Krosno

2012 - Muzeum Regionalne im. A. Fastnachta Brzozów

2017 - Salonik artystyczny, Biblioteka Publiczna w Krośnie

2019 - Piwnica PodCieniami w Krośnie

2020 – Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie

 

Prezentowane rzeźby wykonane w kamieniu są odzwierciedleniem mojej fascynacji tym materiałem. Od wielu lat zmagam się z kamieniem, tworząc rzeźby pomnikowe dużych rozmiarów. Doświadczam ciężaru jego piękna i niedostępności, wyszukuję sposobów, by kruszyć jego moc, wedrzeć się w jego wnętrze, zdobywać go kawałek po kawałku tak aby stał się tym, czym chcę. Prace prezentowane na niniejszej wystawie były częścią dużych bloków kamiennych, z których powstawały większe realizacje. Pochylając się nad odrzuconymi kawałkami, postanowiłem dać im szansę na własne życie. Ich nieregularne i przypadkowe, czasem ułomne kształty inspirowały mnie i wymuszały określone działania. Widziałem w nich portrety ludzkich twarzy, zastygłych w swoich emocjonalnych pozach. Naturalna surowość kamienia przeplata się ze śladami używanych narzędzi, rytmiczne linie gradziny kontrastują z gładkimi, geometrycznymi płaszczyznami. Linie, powierzchnie form i kontury twarzy uzupełniają się i stanowią syntetyczną formę. Sama praca, a raczej robota w kamieniu nie wydaje się w jej trakcie ani piękna ani wzniosła. Pot, kurz i walka z własnym ciałem, cierpliwość i brak obietnic na szybki efekt. To wszystko sprawia, że po „akcie tworzenia” czuję, że żyję naprawdę. Szczególnie, gdy z  kamiennej poczwarki  uda się motyl…. .

Na wystawie prezentowane są obrazy, których tematyka związana jest z rzeźbą w kamieniu. Kolorowe głowy uzupełniają całość ekspozycji  i stanowią dodatkową jakość emocjonalną i estetyczną.

integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">