Wystawa „kołysane czy targane wiatrem…”

19-05-2023

Wystawa „kołysane czy targane wiatrem…”

Wystawa „Kołysane czy targane wiatrem..” stanowi zbiór 51 grafik wykonanych w technice monotypii i linorytu. Pochodzą one z pracowni artystycznej  „Bez pośpiechu”, gdzie twórczą działalność prowadzą siostry  Lidia, Irena i Anna Kocur. Prezentowane są na niej barwne motywy roślinne, ujęte w indywidualny sposób przez każdą z artystek. W swoich pracach przekazują spostrzeżenia, obserwację i emocje związane z  otaczającą nas przyrody oraz kulturą łemkowską.

Wystawę ”Kołysane czy targane wiatrem…”  Lidia, Irena i Anna dedykują swoim Rodzicom Antoninie i Michałowi(1946-2015) Kocur, których prace wykonane w technice linorytu można również zobaczyć w naszej galerii.

Wystawa czynna: 19.05.2023 - 07.07. 2023

 
O pracowni

Bez pośpiechu… czyli droga do spełnienia

Podstawą naszej pracy jest potrzeba i próba zatrzymania się, wyciszenia, dotarcia do wnętrza siebie i zrozumienia, a także przeżycia emocji, które towarzyszą nam na każdym etapie naszego życia. Chęć poznawania siebie i odnajdywania swojego miejsca w otoczeniu oraz poszukiwanie harmonii i bezpieczeństwa są nieodłącznym elementem naszej pracy.

Ulga i radość jakie następują  po uwolnieniu się od żalu i strachu, uczucie przepływu, wdzięczności, a na końcu spełnienie, które towarzyszą nam w pracy, wzmacniają nas, motywują i budują chęć świadomego tworzenia piękna…

Naszą pasją jest grafika ze szczególnym nastawieniem na linoryt - jest to tradycyjna technika rzeźbienia w linoleum stanowiącym matrycę, technika którą zajmujemy się od kilkunastu lat. Do rzeźbienia używamy narzędzi zwanych dłutkami, które umożliwiają nam „wyrycie” wzorów. Nasze odbitki wykonujemy na prasie ręcznej używając czarnej i kolorowej farby drukarskiej. Tworzymy również barwne kompozycje z użyciem motywów roślinnych posługując się w tym celu techniką graficzną zwaną monotypia. W naszej ofercie znajdują się również prace wykonane techniką szablonu, suchej igły oraz prace wykonane techniką mieszaną. Powstające w ten sposób grafiki są czasochłonne ale dają oryginalne efekty wizualne i dodają klimatu miejscom, w których są prezentowane.

Pracownia artystyczna „Bez pośpiechu” jest miejscem realizacji naszych pomysłów i marzeń. Jest miejscem kreacji i spełnienia, jest wyrazem szacunku wobec własnej tożsamości i jest zgodna z filozofią slow life.

 

Jesteśmy członkami Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

 

 

Notki biograficzne

Michał Kocur  (ur. 1946 r., zm. 2015 r.) uprawiał grafikę w technice linorytu oraz rysunek ołówkowy. Wykonał ok. 150 grafik o tematyce cerkiewnej i pejzażowej. Jego grafiki były prezentowane m.in. w Gorlicach, Szymbarku, Zyndranowej, Wysowej-Zdrój, Krynicy-Zdrój, Bardejowie (Słowacja), Tokio (Japonia). Był członkiem Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach.

 

Antonina Kocur  (ur. 1947 r.) uprawia grafikę w technice monotypii i suchej igły. Jej grafiki były prezentowane w Gorlicach i Wysowej-Zdrój. Członek Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach.

 

Lidia Kocur  (ur. 1977 r.) absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uprawia grafikę w technice linorytu, monotypii, szablonu i suchej igły, stosuje również graficzne techniki mieszane. Głównym motywem jej prac jest architektura i natura Beskidu Niskiego. Jej prace prezentowane były m.in. w Gorlicach, Szymbarku, Wysowej-Zdrój, Krynicy-Zdrój, Zyndranowej, Nowym Sączu, Zakopanem, Ciężkowicach, Świętochłowicach, Siedlcach, Krakowie, Bardejowie (Słowacja), Tokio (Japonia), Pracowała w zespole redakcyjnym Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki nad albumem „Grafika Polska 1950-2000 – laureaci nagród międzynarodowych”, animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. Członek Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

 

Irena Kocur  (ur. 1978 r.) absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego, uprawia grafikę w technice monotypii o tematyce roślinnej i fotografikę. Jej prace były prezentowane m.in. w Gorlicach, Wysowej-Zdrój, Krynicy-Zdrój, Krakowie, Tokio (Japonia). Animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. Członek Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

 

Anna Kocur (ur. 1981 r.) absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uprawia grafikę w technice linorytu o tematyce pejzażowej, sakralnej i ikonograficznej, monotypii, szablonu i suchej igły. Jej grafiki były prezentowane m.in. w Gorlicach, Szymbarku, Wysowej-Zdrój, Krynicy-Zdrój, Nowym Sączu, Zakopanem, Krakowie, Toruniu, Warszawie, Gdańsku, Bardejowie (Słowacja), Druskienniki (Litwa). Animatorka zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych. Uczestniczka ogólnopolskich plenerów malarskich o tematyce cerkiewnej w Horyńcu-Zdroju i Ustrzykach Dolnych. Członek Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

 

Notki biograficzne o ich działalności artystycznej ukazały się m.in. w albumach „Doroczny Przegląd Twórczości Gorlickiego Środowiska Plastycznego” i w „Gorlickim Informatorze Biograficznym”, zawierającym biogramy postaci historycznych i współczesnych.

integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">