II Dukielski Festiwal Tańca

16-03-2024

            Za nami „II Dukielski Festiwal Tańca”. Po raz kolejny, Dukla była świadkiem sportowej rywalizacji w tej pięknej dyscyplinie jaką jest taniec. Niezwykłe widowisko, okraszone pięknymi kreacjami, genialnymi i efektownymi prezentacjami, odbyło się w sobotę 16 marca 2024.
foto relacja Tomasz Biały

Głównymi organizatorami wydarzenia byli: Gmina Dukla, Ośrodek Kultury w Dukli oraz Stowarzyszenie Miłośników Sportowego Tańca Towarzyskiego w Krośnie. Współorganizatorami byli zaś: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Dukli, Polskie Towarzystwo Taneczne i Szkoła Podstawowa w Dukli.

            Na hali sportowej MOSiR, która zamieniła się na jeden dzień w taneczny parkiet, już o godzinie 8.30 zainaugurowano pierwszą część Festiwalu - „II Przegląd Dziecięcych Zespołów Tanecznych”. Uczestników, trenerów i zgromadzoną publiczność przywitali Burmistrz Dukli Andrzej Bytnar i Dyrektor OK Dukla Małgorzata Walaszczyk-Faryj. Przed komisją sędziowską zaprezentowało się 62 solistów, 48 zespołów tanecznych i 18 duetów. W porównaniu do zeszłorocznej edycji, ten blok przyciągnął dwukrotnie większą liczę zgłoszeń. Do rywalizacji przystąpili zawodnicy i formacje taneczne z bliskiej okolicy, ale także mające siedziby w Rzeszowie, Łańcucie, Przeworsku, Gorlicach, Lesku czy Ropicy Polskiej. Blisko 900 uczestników, walcząc o najwyższy stopień na podium, zaprezentowało swoje umiejętności w następujących kategoriach: debiuty, etiuda taneczna, inscenizacja taneczna i show dance. Poziom taneczny konkursu był bardzo wysoki. Wszystkie choreografie i stroje dopracowano w najmniejszych szczegółach, a całość prezentacji dopełniały misternie przygotowane rekwizyty. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz zależnie od zajmowanego miejsca: medale lub nagrody rzeczowe. Do formacji tanecznej „Exercise” z Rzeszowa w kategorii Etiuda Taneczna 12-15 lat za choreografię zatytułowaną „Speak in french” trafiła dodatkowo nagroda Dyrektora Ośrodka Kultury w Dukli w postaci statuetki.

            W godzinach popołudniowych i wieczornych na parkiecie królował taniec towarzyski. W „II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego O Puchar Burmistrza Dukli” udział wzięli soliści i pary z klubów tanecznych z terenu województwa podkarpackiego, małopolskiego i lubelskiego, łącznie w turnieju udział wzięło 40 par oraz 21 solistów. Utalentowani tancerze rywalizowali w dwóch blokach tanecznych podzielonych na klasy oraz na style: standardowy i latynoamerykański. W tegorocznej edycji dukielskiego turnieju zadebiutowała kategoria 40+ (Senior 2) E, w której rywalizowały trzy małżeńskie pary. W przerwach pomiędzy zmaganiami turniejowymi odbyły się pokazy tańca towarzyskiego, w których wystąpili: przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych uczący się tańca towarzyskiego pod okiem instruktorów ze „Szkoły tańca i akrobatyki GRACJA” w Krośnie, a także dwie pary taneczne Adam Bik i Kalina Kotwis oraz Łukasz Stachura i Oliwia Skiba. Na zakończenie nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie statuetek, medali, dyplomów i hojnych nagród ufundowanych przez sponsorów. Dekoracji dokonali Burmistrz Dukli, Dyrektor OK Dukla oraz Prezes Stowarzyszenia Miłośników Sportowego Tańca Towarzyskiego w Krośnie – Paweł Śnieżek.

               Uczestników Festiwalu oceniała komisja składająca się z profesjonalnych sędziów Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Zasiadali w niej: Andrzej Orszulak, Konrad Buczma, Jarosław Dziedziczak, Magdalena Kordaszewska, Tomasz Kurczyński, Krzysztof Trętowski, Konrad Mazurek.

            Dyrektorami Artystycznymi Festiwalu byli: Małgorzata Walaszczyk-Faryj i Andrzej Orszulak.

            Patronat medialny nad wydarzeniem objęło: TVP3 Rzeszów.

            Ośrodek Kultury w Dukli składa serdeczne podziękowania w szczególności: władzom Gminy Dukla, Andrzejowi Orszulakowi – za ogromne zaangażowanie i wsparcie merytoryczne, Dyrektorowi MOSiR w Dukli Michałowi Szopie oraz pracownikom – za udostępnienie obiektu i  pomoc podczas trwania wydarzenia, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Dukli Jerzemu Pęcakowi - za udostępnienie klas i szatni dla uczestników, Pawłowi Śnieżkowi – Prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Sportowego Tańca Towarzyskiego w Krośnie, Kajetanowi Juszczykowi, tancerzom „Gracja” Krosno i ich rodzicom. Dziękujemy również wszystkim sponsorom: PGNiG Technologie Grupa ORLEN, Meblodrew, Cerbex, Dukielskie Skarby, Restauracja „Jaś Wędrowniczek”, WIPMEB Group, Kwiaciarnia Anna Gulba, Piekarnia Cukiernia „Przełęcz Dukla”, Cukiernia „Jagusia” Deptuch oraz Uzdrowisko Rymanów S.A. Zakład Produkcji Wód „Celestynka”.

wyniki turnieju tańca

integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">