Inauguracja Roku Akademickiego DUTW

30-09-2020

                30 września 2020 roku w sali kinowo – teatralnej Ośrodka Kultury w Dukli odbyła się 5 Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego Dukielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nowy rok otworzyła prezes zarządu Melania Romańczak – Głód, która zaprosiła do odśpiewania hymnu Gaudeamus Igitur.  Następnie przywitała  licznie zgromadzonych studentów  i zaproszonych gości. Szczególne podziękowania zostały złożone na ręce Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzaty Walaszczyk –Faryj, podkreślając jej rolę jako głównej inicjatorki i założycielki Stowarzyszenia DUTW. Kolejne podziękowania powędrowały do  Burmistrza Dukli Andrzej Bytnar oraz Dyrektorów Szkoły Podstawowej w Dukli, Liceum Ogólnokształcącego w Dukli i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W następnym punkcie programu głos zabrała Małgorzata Walaszczyk – Faryj, która przypomniała początki powstania Stowarzyszenia. Z rozrzewnieniem wspominała jak ogromnym zainteresowaniem cieszył się projekt utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Opowiedziała jakie spektrum nowych możliwości rozwoju dało to przedsięwzięcie i jak wzbogaciło życie przyjętych uczestników.  Dodała, że to jedna z najpiękniejszych idei jakie ostatnio powstały na naszym terenie. Na koniec swojej wypowiedzi podsumowała krótko pięć wspólnie spędzonych lat. Po wzruszających wspomnieniach głos zabrał Burmistrz Dukli  oraz zaproszeni goście. Kolejnym punktem Jubileuszu było wręczenie pamiątkowych dyplomów wszystkim studentom oraz osobom i instytucjom, które przez pięć lat służyły pomocą i wsparciem rzeczowym i intelektualnym. Po oficjalnej części programu, resztę wieczoru umilił występ artystyczny duetu „Dwa kolory”, który zagrał największe hity muzyki popularnej. Uroczystość przebiegła w miłej, przyjaznej atmosferze. Na zakończenie można było wypić lampkę szampana i zjeść  Jubileuszowy tort. 

Nowy rok Akademicki 2020/2021 został oficjalnie otwarty!

 

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące DUTW:

 

Podczas pierwszego założycielskiego spotkania wpisało się 92 osoby zainteresowane przystąpieniem do mającego powstać Stowarzyszenia DUTW.

 W pierwszy roku działalności liczyło 72 studentów, a na dzień dzisiejszy liczba ta wynosi 54 osoby. 

                Cztery lata obfitowały w spotkania klubów i grup zajęciowych tj. J. angielski, informatyka, gimnastyka korekcyjna, nordic wal king, zajęcia z tańca towarzyskiego i integracyjnego, klub plastyka, dyskusyjny klub filmowy. Studenci mieli również okazję uczestniczyć w wykładach o tematyce edukacyjnej. Odbywały się też liczne warsztaty np. kulinarne, słomkarskie, carvingu, ozdób Bożonarodzeniowych, zielarskie, malarskie oraz wiele innych.

Studenci  chętnie  uczestniczyli w spotkaniach integracyjnych typu: opłatek, spotkania noworoczne, Andrzejki czy z okazji dnia kobiet.  W ramach swojej działalności organizowali liczne wycieczki i wyjazdy edukacyjne do teatru, opery i filharmonii oraz ”Rajdy starszaków” wiodące trasami przyrodniczymi regionu Podkarpacia.

 

                Dukielski Uniwersytet Trzeciego Wieku był także zapraszany do udziału w różnych inicjatywach i akcjach, oto przykłady kilku z nich:

W 2016 r. wziął udział w nagraniu reportażu do programu „Lato w regionach” realizowanego przez TVP3 Rzeszów. W 2016 i 2017 roku wspomógł akcję Ośrodka Kultury w Dukli „Podziel się miłością”.  W marcu 2017 roku uczestniczył w I Forum Stowarzyszeń Beskidu Niskiego. W 2018 roku w miejscowości Cergowa odbył się wykład „Bezpieczny senior”, w którym uczestniczyli zaproszeni członkowie DUTW. W sierpniu 2020 reprezentantka DUTW brała udział w badaniu fokusowym na temat potrzeb kulturalnych Gminy Dukla, a 5 września 2020 r. przewodnicząca  zarządu została zaproszona do odczytania jednej z ról w dramacie Juliusza Słowackiego „Balladyna” w ramach akcji „Narodowe Czytanie” pod patronatem Pary Prezydenckiej.

 

                Stowarzyszenie DUTW bierze również udział w  licznych wystawach artystycznych, koncertach, warsztatach i kiermaszach organizowanych przez Ośrodek Kultury w Dukli oraz pisze i realizuje projekty o dotacje i granty.

integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">