Koncert Bożonarodzeniowy 2023

17-12-2023
   „To już pora na wigilię” - pierwszy wers tej pięknej współczesnej kolędy to jednocześnie tytuł tegorocznego bożonarodzeniowego spektaklu. Reżyser koncertu dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszcyzk-Faryj razem z zapaleńcami, aktorami amatorami, przygotowała wyjątkowe, zabawne przedstawienie, którego motywem przewodnim było odzwierciedlenie wydarzeń biblijnych sprzed ponad dwóch tysięcy lat.
   Fabuła spektaklu została osnuta wokół postaci Heroda i przeciwstawionych mu pasterzy stojących na straży ponadczasowych wartości, a gra aktorska niejednokrotnie zaskakiwała i rozbawiała zgromadzoną publiczność, pozostawiając również miejsce do świątecznej refleksji.
   W biblijne role wcielili się członkowie zespołu Szarotka Duklanie: Irena Zima i Genowefa Sorys - jako aniołowie, Grażyna Gontek, Józefa Fornal i Janina Szwast w tym roku wystąpiły jako pastuszkowie, Irena Belczyk w roli diabła. Członkowie Dukielskiego Uniwersytetu III Wieku wystąpili w rolach: Wacław Dłużniewski jako Józef, Barbara Kiepura – w świetnej kreacji Heroda, Melania Romańczak-Głód spoiła całość jako narrator opowieści, Krystyna Karnasiewicz wcieliła się w rolę Maryi, Janina i Jan Głodowie oraz Gustaw Podgórski w rolach Trzech Mędrców ze Wschodu. Pracownicy Ośrodka Kultury również stanęli na deskach naszej kameralnej sceny: Barbara Faustus jako służba, a Ilona Paszek jako służba przyboczna Heroda. Oczywiście, nie zabrakło naszej lokalnej kapeli „Duklanie”, w składzie Katarzyna Błaż, Stanisław Kafel, Jakieła Piotr, Jaromir Faustus, i Gabriela Faustus, która muzyką tworzyła tło i dopełniła całość spektaklu. Odbyło się też tradycyjnie wspólne śpiewanie kolęd wpisujące się w pełen niezwykłości czas oczekiwania na Boże Narodzenie i dzielenie się opłatkiem z burmistrzem Andrzejem Bytnarem. Po spektaklu dyrektor Ośrodka Kultury zaprosiła zebraną publiczność na świąteczny poczęstunek.
    W tym roku minęło już 20 lat, jak spotykamy się z mieszkańcami w okresie przygotowań do świąt. Ten piękny Jubileusz odzwierciedla, jak ważny wymiar w naszej kulturze posiadają różnego rodzaju obrzędy  wpisujące się w czas świątecznego przeżywania, z których niewątpliwie najwymowniejszym i najpiękniejszym jest tradycja kolędowania. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację koncertu, a przede wszystkim artystom, którzy wystąpili na scenie. Do zobaczenia w przyszłym roku.

integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">