Witrażu Tiffany’ego

04-12-2023

Już początkiem grudnia Ośrodek Kultury w Dukli zadbał o wprowadzenie bożonarodzeniowej atmosfery przeprowadzając świąteczne warsztaty „Witrażu Tiffany’ego”. 4 grudnia w Transgranicznym Centrum Wymiany Kulturalnej 17-osobowa grupa chętnych pod okiem instruktor Marty Jędras – animatora kultury, pedagoga, rękodzielnika z firmy DARUMA, poznała ciekawą, jedną z najpopularniejszych technik witrażowych.

            Wynaleziona i wprowadzona w XIX wieku przez Louisa Tiffany-ego nowatorska wizja tworzenia trójwymiarowych witraży polega na łączeniu kawałków szkła za pomocą taśmy miedzianej i cyny. Podczas przeprowadzonych warsztatów, każdy uczestnik wykonał autorskiego aniołka. Proces twórczy składał się z kilku etapów. Wcześniej wycięte i wstępnie dopasowane fragmenty szkła zostały wygładzone na szlifierce wodnej, a następnie obklejone cienka taśmą miedzianą. W ostatnim kroku starannie przygotowane elementy zostały połączone za pomocą lutownicy i wypolerowane. Praca wymagała wielkiej precyzji i cierpliwości, a także zaznajomienia się z obsługą specjalistycznych urządzeń.

            Warsztaty upłynęły w sympatycznej atmosferze, a powstałe prace z pewnością będą zdobić wnętrza, tworząc świąteczny nastrój.

integrity="sha384-q8i/X+965DzO0rT7abK41JStQIAqVgRVzpbzo5smXKp4YfRvH+8abtTE1Pi6jizo" crossorigin="anonymous">