Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Statystyka

Użytkowników: 5226
Artykułów: 1422
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 20479736

Archiwum

OGŁOSZENIE
W dniu 17 stycznia 2018 r.
ze względu na organizowane "Spotkanie opłatkowe"
zajęcia taneczne w ramach DUTW
zostają odwołane.
 
zamknięta lista - konkurs kolęd

Lista kolędy i pastorałki 2018 - lista

                                        KAT I                                KLASY „0”                         9.00

1.               

LORA TANKA

ŚWIEĆ GWIAZDECZKO

DUKLA

2.               

ZUZANNA PERSICH

WŚRÓD NOCNEJ CISZY

GŁOJSCE

3.               

KAROLINA DUBIEL

JEZUS MALUSIENKI

DUKLA

Czytaj całość
 
plakat 2018
2018_obrzd_na_sowacji.jpg
 
SPOTKANIE OPŁATKOWE DUTW
2018dobryspotkanie_opatkowe.jpg
 
OBRZĘD BOŻONARODZENIOWY ZE SŁOWACJI
koncertbn2017.jpg

17 grudnia 2017 roku za sprawą Ośrodka Kultury w Dukli odbyło się wydarzenie kulturalne mające na celu radosną inaugurację okresu Świąt Bożego Narodzenia. Tłumnie zebrani w sali widowiskowo-teatralnej mieszkańcy Dukli i okolic oraz zaproszeni goście, mieli okazję zobaczyć tradycyjny „Obrzęd bożonarodzeniowy ze Słowacji” wystawiony przez grupę folklorystyczną Olšavčanka z Oľšavky.

Scenka przedstawiająca zwyczaje kolędnicze naszych sąsiadów obfitowała w charyzmatyczne dialogi i pięknie wykonane kolędy, wśród których można było dopatrzyć się wielu podobieństw odnoszących się do naszej kultury. Ze sceny popłynęły dobrze znane w Polsce melodie takie jak „Gdy śliczna panna“ czy „Gdy się Chrystus rodzi“, którą to kolędę wykonawcy zaśpiewali na zakończenie występu w naszym języku. Słowaccy goście złożyli wszystkim przybyłym tradycyjne życzenie bożonarodzeniowe. Następnie wraz z widownią zakolędowali przy akompaniamencie rodzimego zespołu obrzędowo-śpiewaczeego „Szarotka-Duklanie“ i kapeli ludowej „Duklanie“. W sali widowiskowo-teatralnej wybrzmiały najpopularniejsze polskie kolędy: „Wśród nocnej ciszy“, „A wczora z wieczora“, „Pójdźmy wszyscy do stajeni“ oraz „Lulajże Jezuniu“. Na zakończenie pełnego świątecznej aury wieczoru życzenia bożonarodzeniowe złożyli obecni na koncercie: proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Dukli ks. dziekan Stanisław Siuzdak oraz Burmistrz Dukli – Andrzej Bytnar.

Wydarzenie kulturalne zostało zrealizowane w ramach mikroprojektu pt. „Słowiańscy bliźniacy” – mozaika tradycji. Odnajdywanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej Program Współpracy Trangranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.  
galeria zdjęć 
 
V JARMARK BOŻONARODZENIOWY
kiermasz_2017.jpg
10 grudnia 2017 roku odbył się „V Jarmark Bożonarodzeniowy" organizowany przez Ośrodek Kultury w Dukli. Wyśmienite warunki pogodowe pozwoliły na zorganizowanie imprezy w plenerze i po kilku latach przerwy zagościliśmy ponownie na rynku. W ten piękny zimowy dzień można już było poczuć w Dukli magiczną atmosferę związaną ze świętami Bożego Narodzenia.

Na jubileuszowy „Jarmark" Ośrodek Kultury przygotował moc atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Największą z nich było spotkanie ze Świętym Mikołajem, który przyjechał do wszystkich dzieci na saniach zaprzęgniętych w renifery. Mikołaj wraz ze swoją pomocnicą, przez cały czas trwania imprezy, częstowali dzieci cukierkami i pozowali do zdjęć. Na jednym ze stoisk chętne dzieci próbowały samodzielnie dekorować świąteczne pierniki. Tradycyjnie już mogliśmy posłuchać kolędujących przedszkolaków, którzy z wielkim zaangażowaniem wykonywali pastorałki i piosenki świąteczne przygotowane specjalnie na tą okazję. Na rynku odbyło się również uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla laureatów „XI Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową i Stroik Świąteczny", a w sali widowiskowo-teatralnej Ośrodka Kultury zorganizowano pokaz baletowy przygotowany przez Panią Monikę Wagę, która z dużym powodzeniem prowadzi w Dukli szkółkę baletową. Suity taneczne wykonywane przez młode, zdolne baletnice oglądała cała sala widzów.

Głównym celem „Jarmarku Bożonarodzeniowego" jest przeprowadzenie akcji na rzecz najbiedniejszych mieszkańców naszej Gminy pod nazwą „Podziel się miłością". Również podczas tej edycji imprezy, duklanie mogli okazać wielkie serce ofiarując wolne datki na ten szczytny cel. Akcję tradycyjnie wsparło Przedszkole w Dukli, które wystawiło na sprzedaż prace przedszkolaków wykonane wspólnie z rodzicami. Swoją cegiełkę dołożyła Szkoła Podstawowa w Dukli, rozprowadzając świąteczne kartki i ozdoby. Zyskiem ze sprzedaży bożonarodzeniowych ciast i potraw podzieliły się gospodynie Koła Gospodyń Wiejskich ze Zboisk oraz z Barwinka panie: Kinga Kwaśniowska, Maria Salwa i Anna Delimata. Świąteczne specjały wystawiło również KGW z Myszkowskiego. Podczas kiermaszu można było nabyć bańki i aniołki z kordonków wykonane przez Zofię Chodak i Sylwię Wilusz. Dla wszystkich dobroczyńców odwiedzających tego dnia dukielski rynek, Ośrodek Kultury przygotował gorącą herbatę i świąteczny barszcz.

Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zakup środków czystości oraz długoterminowej żywności i dołączone do darów zebranych w szkołach z terenu gminy Dukla, a następnie rozwiezione do osób samotnych i chorych.

Ośrodek Kultury, w imieniu obdarowanych, serdecznie dziękuje wszystkim ludziom dobrego serca, którzy wsparli tegoroczną akcję „Podziel się miłością". Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji „Jarmarku Bożonarodzeniowego", już za rok!

 
WYNIKI KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ SZOPKĘ I STROIK
KATEGORIA STROIK BOŻONARODZENIOWY

 

Szkoła Podstawowa:

II miejsce: Kacper Misiołek - SP w Dukli

II miejsce: Karolina Gałka - SP w Dukli

III miejsce: Daria Buczek -SP w Dukli

III miejsce: Martyna Czaja - SP w Dukli

wyróżnienie: Marcin Dziedzic - SP w Łękach Dukielskich

wyróżnienie: Dominik Świątek

wyróżnienie: Zuzanna Torba

 

Klasy gimnazjalne:

I miejsce: Weronika Gałka - ZS nr 2 w Dukli

I miejsce: Marcin Kwaśniowski - SP w Tylawie

III miejsce: Wiktoria Brekiesz - SP w Głojscach

wyróżnienie: Karol Książkiewicz - SP w Głojscach

 

Dorośli:

I miejsce: Ewa Matusik - Stowarzyszenie Miłośników Równego „Równianie"

II miejsce: Praca zbiorowa ŚDS wykonana pod opieką p. Małgorzaty Kłap

 

KATEGORIA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

 

Szkoła Podstawowa:

I miejsce: Milena Buczyńska - SP w Łękach Dukielskich

I miejsce: Joanna Frankiewicz - SP w Tylawie

II miejsce: Amelia i Krzysztof Rąpała - praca domowa

III miejsce: Tomasz Salwa - SP w Tylawie

III miejsce: Zuzanna Sikora - SP w Dukli

wyróżnienie: Tomasz Agaś

wyróżnienie: Julia Sajdak

 

Klasy gimnazjalne:

wyróżnienie: Patrycja Zięba - SP w Tylawie

 

Dorośli:

I miejsce: Roman Krok - ŚDS, praca wykonana pod opieką p. Barbary Marchewki

II miejsce: Małgorzata Stasik, Józef i Piotr Mastej - ŚDS wykonana pod opieką p. Kamila Krowickiego.

 
nagroda - wyjazd Warszawa
foto_wawa.jpg   29 listopada 2017 r. grupa 70 osobowa w nagrodę za udział w konkursach i całokształt pracy przy projekcie „Ballada pisana Szlakiem Frontu Wschodniego” pojechała do stolicy. Organizatorem wyjazdu był Ośrodek Kultury w Dukli a sam wyjazd dofinansowano ze środków Programu wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Na wycieczkę zaproszono m.in. laureatów Konkursu Pieśni Patriotycznej, laureatów 1, 2 i 3 miejsca Quizu Historycznego, laureatów 1, 2 i 3 miejsca Konkursu Plastycznego, drużynę harcerską „Watra”, drużynę harcerską „Iskra” oraz przedstawicieli Dukielskiego Uniwersytetu III Wieku. W programie wizyty w stolicy przewidzieliśmy zwiedzanie warszawskiej starówki, wizytę w Centrum Nauki Kopernik, seans w najnowocześniejszym Planetarium w Polsce „Niebo Kopernika”, wizytę w Muzeum Niepodległości a dokładnie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, sztukę teatralną w Teatrze Polonia Krystyny Jandy na scenie „Och Teatr”. Jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne i duże opóźnienie - całości programu nie udało się zrealizować jednak mamy nadzieję, że nasza wyprawa edukacyjno-artystyczna do Warszawy zadowoliła wszystkich i młodszych i starszych.
   Tym akcentem, czyli wyjazdem, zakończyliśmy naszą „Balladę pisaną Szlakiem Frontu Wschodniego” Tak bogate, w różnego rodzaju wydarzenia, dwa miesiące udało się zorganizować m.in. dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
   Mamy nadzieję, że uda nam się powtórzyć wydarzenie, może w innej formie, w przyszłym roku na 100 lecie Odzyskania Niepodległości. baner_niepodlegla.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 73 - 90 z 638

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności