Wydawnictwa

Partner serwisu

Zaprzyjaźnieni

Goście na stronie

Odwiedza nas 4 gości

Statystyka

Użytkowników: 5113
Artykułów: 1328
Adresów: 6
Odwiedzin serwisu: 18926258

Archiwum

DOŻYNKI GMINNE
2017doynkiplakat.jpg
 
Krasnystaw 2017
    krasnystaw2017.jpg19 sierpnia 2017 r. zespół obrzędowo-śpiewaczy „Szarotka-Duklanie” oraz kapela ludowa „Duklanie” wystąpił podczas Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów w Krasnymstawie. Trzydniowa impreza zrzesza co roku kilkadziesiąt browarów z całej Polski, a w programie znajdują się liczne koncerty i konkursy. „Chmielaki Krasnostawskie” są najstarszym w kraju festiwalem promującym kulturę piwa, przyciągającym dziesiątki tysięcy turystów z Polski i zagranicy. W programie tegorocznej edycji imprezy znalazła się „Chmielakowa Potańcówka Ludowa”, podczas której zaprezentowało się 5 zespołów grających muzykę folkową z różnych stron Polski. Wśród nich znalazły się właśnie zespoły działające przy Ośrodku Kultury w Dukli. Była to znakomita okazja do zaprezentowania się przed szeroką publicznością i propagowania muzycznej kultury ludowej naszego regionu. Wyjazd dał również możliwość zwiedzenia jednego z głównych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych południowo-wschodniej Polski – miasta Zamościa, lokowanego w 1580 r. przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Miasto wpisane do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, nazywane Perłą Renesansu, Padwą Północy i Miastem Arkad wywarło na zwiedzających duże wrażenie. Dzięki Pani przewodnik grupa poznała ciekawą historię powstania miasta oraz jego dzieje, a także zwiedziła Bastion VII, Katedrę ufundowaną przez Jana Zamoyskiego, Rynek Wielki oraz uliczki i dziedzińce miasta.
 
Koncert
martinez.jpg
 
Występ kapeli "Duklanie"
2017wisniowaart.jpg
30 lipca nasza kapela ludowa „Duklanie” zaprezentowała się podczas XXVI Międzywojewódzkiego Spotkania kapel Ludowych w ramach 650-lecia wsi Niewodnej. Serdecznie dziękujemy organizatorowi Ośrodkowi Kultury w Wiśniowej za serdeczne przyjęcie i miłą atmosferę podczas uroczystości. 
WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ
2017pszczoymay.jpg
 
Pszczoła
 
DZIEN PSZSZCZOŁY

dzienpszczoly2017.jpg

   Na terenie siedziby Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli juz po raz drugi odbył się Wielki Dzień Pszczół  w ramach programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".
Dzieci, które przybyły (a w tym roku gośiliśmy ponad 50 osób) wzięły udział w grze terenowej, w której wcielili się w rolę pszczołowatych i przeżuli jeden dzień z ich życia. Uczestnicy zabawy pokonywali kolejne zadania i walczyli o ekologiczne punkty. Wśród wielu atrakcji zaplanowano także spotkanie z pszczelim ekspertem, który opowiedział o życiu pszczół i odpowiedział na nurtujące dzieci pytania dotyczące życia owadów. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano edukacyjne gry i zabawy. Spotkanie było również okazją do posmakowania pszczelich wyrobów, oraz inspiracją do tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał wyprawkę szkolną ufundowaną przez producenta Oleju Kujawskiego.Organiztorami tegorocznego spotaknia byli: Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Dukli oraz Ośrodek Kultury w Dukli.

Galeria zdjęc

 

 
DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ
2017dnikulturyzydowskiej.jpg
 
Jarmark Berezniański na Ukrainie
„Jarmark Berezniański” na Ukrainie
   16 lipca 2017 r. w Małym Bereznem na Ukrainie odbył się II festiwal rzemiosła i sztuki ludowej regionu Zakarpacia pod nazwą „Jarmark Berezniański”. Rodowód tej imprezy sięga jeszcze czasów cesarstwa austro-węgierskiego, kiedy to na organizowane wówczas targi przybywali ludzie z całego Zakarpacia i sąsiedniej Słowacji, by kupić produktu rolne, pyszne jedzenie oraz wyroby rękodzielników.
2017ukraina.jpg
   Na specjalne zaproszenie burmistrza Gminy Wielkie Berezne Jarosława Szukala, w wydarzeniu wzięła udział delegacja Gminy Dukla w składzie: Zastępca Burmistrza Dukli Elżbieta Wróbel i Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli Małgorzata Walaszczyk-Faryj, a także kapela ludowa „Duklanie”. Oprócz reprezentantów z Polski do Małego Berezna przybyli również goście ze Słowacji.
   Festiwal rozpoczął korowód utworzony przez członków wszystkich zespołów folklorystycznych. Śpiewając i grając na instrumentach wykonawcy ludowi w dwóch grupach przemierzali ulice Małego Berezna. W centrum wsi, w obecności miejscowej społeczności oraz władz Gminy nastąpiło gościnne przyjęcie zespołów i zaproszonych gości chlebem i solą oraz symboliczne złączenie się w jedną paradę. Po przybyciu na miejscowy stadion burmistrz Gminy Wielkie Berezne oficjalnie otworzył Jarmark i powitał zaproszone delegacje zagraniczne. Uczestnicy imprezy mogli zobaczyć wystawę twórców ludowych Zakarpacia, spróbować regionalnych przysmaków oraz posłuchać występów lokalnych zespołów i zaproszonych grup folklorystycznych ze Słowacji i z Polski. Naszą kulturę muzyczną zaprezentowała kapela ludowa „Duklanie”, która wykonała utwory pochodzące z regionu krośnieńskiego m. in.: „Parobeczek”, „Rumpaj dyna”, „Żeby nie ta góra”, „Słoneczko na zachodzie” oraz piosenki ludowe znane i śpiewane w całej Polsce – „Chodziłem do Ciebie”, „Lipka”, „Takiego Janicka”. Kapela zagrała także dwa utwory zaczerpnięte z folkloru naszych sąsiadów – „Czom Ty ne pryszoł” i narodową pieśń ukraińską „Spodobałas meni”, które zostały zadedykowane organizatorom imprezy oraz zgromadzonej publiczności. W godzinach wieczornych odbyły się koncerty solistów i popularnych zespołów muzycznych, efektowny pokaz ognia oraz rozpalenie tradycyjnego ogniska w pobliżu rzeki.

   Występ kapeli „Duklanie” spodobał się nie tylko ukraińskiej społeczności lokalnej ale także oficjalnym delegacjom przybyłym na Jarmark, co zaowocowało zaproszeniami na „Festiwal Sztuki Bojów” w zachodniej Ukrainie oraz na „Międzynarodowy Przegląd Zespołów Ludowych” na Słowacji.

   Polska delegacja spotkała się z serdecznym i entuzjastycznym przyjęciem, a cały pobyt na Ukrainie przebiegał w miłej atmosferze. Wyjazd był okazją do podjęcia rozmów na temat dalszej współpracy pomiędzy partnerskimi Gminami, zapoznania się z kulturą ludową regionu Zakarpacia i nawiązania licznych kontaktów artystycznych. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w „Jarmarku Berezniańskim” będzie impulsem do nawiązania ścisłej relacji w obszarze kultury.

Katarzyna Błaż
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 73 - 90 z 582

Projekty

DUTW

Zapowiedź wydarzeń

Zobacz pełne kalendarium

Formy działalności